این ایده اپل می‌تواند به معنی پایان فضولی دیگران و نگاه کردن به گوشی شما باشد

حریم خصوصی در گوشی‌های هوشمند اهمیت فوق‌العاده بالایی دارد، زیرا حاوی اطلاعات بسیار حساس و مهمی هستند. با این حال، زمانی که به حریم خصوصی فکر می‌کنیم، کم‌تر نگاه‌های یواشکی مردم از بالای شانه‌مان که مستقیم به صفحه گوشی‌مان خیره شده‌اند، به یادمان می‌آید.

اپل به تازگی در دفتر ثبت حق اختراع و علائم تجاری، پتنتی را برای گوشی‌های هوشمند، تبلت‌ها و لپ‌تاپ‌های جدید خود ثبت کرده که جلوی فضولی افراد را می‌گیرد. نام حق اختراع جدید اپل، Gaze-Dependent Display Encryption (ترجمه تحت‌اللفظی:رمزنگاری صفحه‌نمایش وابسته به زل‌زدن) است. این حق اختراع، بخشی از صفحه‌نمایش را که به آن نگاه می‌کنید، شناسایی کرده و بقیه آن را مبهم و تار می‌کند.

در خلاصه توضیحات پتنت جدید اپل آمده است: «بدین طریق، تنها محتوایی از صفحه‌نمایش، تشخیص‌دادنی و درک‌کردنی است که کاربر به طور فعال به آن نگاه می‌کند. در نتیجه، ناظر خارجی مانند کسی که از رو شانه در حال دیدزدن است، نمی‌تواند آن‌چه را در صفحه‌نمایش دیده می‌شود، درک کند.»

فراتر از آن، به گفته اپل، مناطق مبهم صفحه‌نمایش می‌تواند همان نگاه کلی و ساختار اصلی را داشته باشد، اما محتوای اصلی آن مناطق کاملا ناخوانا است.

اولین بار نیست که شرکت‌های تولیدکننده گوشی هوشمند به دنبال راه‌حلی برای جلوگیری از فضولی افراد هستند. یکی از تازه‌ترین ویژگی‌های گوشی‌های هوشمند بلک‌بری، قابلیت سایه حریم خصوصی است.

با این حال، تفاوت بزرگی بین راه‌حل پیشنهادی اپل و قابلیت گوشی‌های هوشمند بلک بری وجود دارد. در گوشی‌های بلک بری، لازم است تا انگشت خود را روی مناطقی از صفحه‌نمایش ببرید که می‌خواهید بخوانید. علاوه برآن، در قابلیت سایه حریم خصوصی، محتوای سایر مناطقی که مورد استفاده شما نیستند، سیاه می‌شوند که همین مسئله، توجه افراد فضول را بیشتر به خود جلب می‌کند.

یکی از چالش‌های اساسی اپل در ارائه این قابلیت، تشخیص دقیق نگاه کاربر است. حسگرهایی که در حال حاضر روی گوشی‌های هوشمند قرار دارند، می‌توانند تشخیص بدهند که کاربر به صفحه‌نمایش نگاه می‌کند یا خیر (از این حسگرها برای فیس آنلاک استفاده می‌شود)؛ اما تشخیص مناطق خاص روی صفحه‌نمایش مانع بزرگتری به نظر می‌رسد.

پیش از این دیدیم که شرکت سامسونگ، فناوری با نام اسمارت اسکرول را در گوشی‌های هوشمند خود به کار گرفته است. در این ویژگی، می‌توانید بدون استفاده از انگشت‌هایتان، صفحه را اسکرول کنید. با این حال، در قابلیت اسمارت اسکرول هم شما مجبورید تا با تکان‌دادن دستگاه یا سر خود، صفحه‌نمایش را بالا و پایین کنید.

ثبت چنین حق اختراعی از سوی اپل تضمین نمی‌کند که آیفون، آیپد یا مک‌بوک بعدی از قابلیت محوکردن صفحه‌نمایش برخوردار باشد، اما در کل به نظر می‌رسد که می‌تواند قابلیت مفیدی باشد. امیدواریم که شرکت‌های گوشی‌ساز اندرویدی نیز به دنبال قابلیت‌های مشابه برای حفظ حریم خصوصی کاربران خود باشند.

منبع: Farnet

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.