چین برای پاسخ به تحریم هواوی توسط امریکا احتمالا اپل را “نهاد غیرقابل اعتماد” بنامد

گفته می شود چین آماده است تا اپل را به عنوان “نهاد غیرقابل اعتماد” در راستای انتقام از ممنوعیت ارایه فناوری امریکا به سازنده چینی تجهیزات مخابراتی، یعنی هواوی انتخاب کند. این می تواند سبب شود که شرکت کوپرتینویی با طیف وسیعی از تحریم ها در زمینه تجارت در چین روبرو است. اختلافات بین دو کشور در ابتدا به سال ۲۰۱۸ برمی گردد، اما اوایل هفته جاری توسط کاخ سفید تشدید شد. به این ترتیب چین برای پاسخ به تحریم هواوی توسط امریکا احتمالا اپل را “نهاد غیرقابل اعتماد” بنامد.

پاسخ به تحریم هواوی توسط امریکا

در سال ۲۰۱۸ روسای FBI، سیا، NSA و سه آژانس اطلاعاتی دیگر آمریکا به امریکایی ها هشدار دادند که گوشی های هوشمند یا سایر محصولات را از هواوی خریداری نکنند. این کمی پس از تلاش‌های هواوی برای عقد قرارداد با اپراتورهای امریکایی برای فروش گسترده موبایل‌های هواوی در خاک امریکا بود. اگر آن قراردادها بسته می شد و این محدودیت های گوگلی برای هواوی پیش نمی آمد اصلا بعید نبود که برند اول موبایل در جهان از نظر تعداد فروش باشد.

همه ابراز نگرانی می کنند که پیوندهای نزدیک با دولت چین به این معنی است که خطر دسترسی مخرب و سرقت داده ها وجود دارد […]

کریس Wray، مدیر اف بی آی گفت: “ما بسیار نگران این هستیم که خطرات اجازه دادن به هر شرکت یا نهادهایی که به دولتهای خارجی که در ارزشهای ما مشترک نیستند را برای دستیابی به موقعیتهای قدرت در شبکه های ارتباطی ما به اشتراک بگذارد.”

نگرانی ویژه در مورد زیرساخت های 5G ساخته شده توسط هواوی ابراز شده است، زیرا این مسئله می تواند امنیت کلیه ارتباطات عبوری را از بین ببرد و دولت ایالات متحده بعدا استفاده دولت از فناوری از هواوی و ZTE را ممنوع اعلام کرد. این ممنوعیت همچنین مانع از اجرای برنامه های Google در تلفن های هوشمند هواوی شد.

ممنوعیت استفاده شرکت های آمریکایی با استفاده از تجهیزات هواوی قرار بود این ماه منقضی شد، اما ترامپ این هفته اعلام کرد که این کار برای یک سال دیگر تمدید می شود.

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا روز چهارشنبه برای یک سال دیگر نیز دستورالعملی را امضا کرد که در ماه مه 2019 امضا شد و اعلام کرد شرکت های اضطراری ملی و ممنوعیت شرکت های آمریکا از استفاده از تجهیزات ارتباطی از طریق شرکت های دارای خطر امنیت ملی […]

تقریباً یک سال از زمان شروع ممنوعیت برای هواوی می گذرد و تأمین کنندگان و شرکای خود را قطع کرده است. گوگل در آن لیست قرار گرفته است، به این معنی که هواوی قبلا دو گوشی پرچمدار بزرگ را بدون فروشگاه Google Play این شرکت یا مجموعه برنامه های اندروید خود راه اندازی کرده است. این منجر به فروش کمتری برای هواوی شده و شرکت را مجبور کرده است تا گزینه های پیشنهادی Google را توسعه دهد.

از همه مهمتر، معافیت های موقتی که از زمان تحریم تاکنون اعمال شده اند، به شرکت های آمریکایی زمان دادن به کیت جایگزین منبع، اکنون به نظر می رسد که به پایان رسیده است. جریان فعلی قرار است امروز منقضی شود و هنوز هیچ سخنی در مورد تمدید آن در دست نیست.

تحریم هواوی

تهدید “نهاد غیرقابل اعتماد” برای اپل توسط چین

رویترز از تهدید اپل خبر می دهد:

به گزارش گلوبال تایمز، چین آمادگی دارد که شرکتهای آمریکایی را به عنوان بخشی از اقدامات متقابل علیه اقدام واشنگتن برای ممانعت از حمل و نقل نیمه هادی ها به فن آوری های هواوی، یک شرکت آمریکایی را در “فهرست نهادهای غیرقابل اعتماد” قرار دهد.

این اقدامات شامل شروع تحقیقات و اعمال محدودیت برای شرکتهای آمریکایی مانند Apple Inc ، Cisco Systems Inc ، Qualcomm Inc و همچنین تعلیق خرید هواپیماهای بوئینگ است.

در این گزارش در روزنامه دولتی چین آمده است که اپل و سایر شرکت های ذکر شده “با اقدامات قانونی و اداری لازم روبرو خواهند شد و به مردم چین نیز نسبت به برخورد با آن هشدار داده می شود.”

نظر شما چیست؟ به نظر می رسد که اوضاع سیاسی اصلا خوب پیش نمی رود. در این به نظر شخصی من، امریکایی ها بسیار ناراحتند که یک کشور دیگر بتواند کاری که آن ها حالا دهه‌هاست روی مردم جهان انجام می دهند را بتواند انجام دهد و وقتی کار به اینجا می رسد، قدرت جدید را سارق اطلاعات می دانند اما خود را مبرا از هر گونه خطا، حال آن که هر عقل سلیمی می داند وقتی چنان ابَرداده‌هایی را همه ما هر ساعت و هر دقیقه تقدیم گوگل، اپل، مایکروسافت، فیسبوک (شامل واتس اپ، اینستاگرام و …) می کنیم اصلا قابل مقاومت نیستند و قطعا استفاده‌های فراوانی در جهت منافع امریکایی ها روی آن می شود.

نظر شما چیست؟ چینی ها پیروز این نبرد خواهند بود یا امریکایی ها؟

منبع: Toranji
نوشته: سینا عطایی

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.