چین در حال آماده شدن برای تحریم اپل و کوالکام برای انتقام تحریم هواوی است

سال گذشته میلادی شرکت هواوی توسط دولت ایالات متحده آمریکا تحریم شد و این کشور شرکت‌های مختلف را مجبور کرد که تجارت خود با این غول فناوری چینی را متوقف کنند. حالا گفته شده که چین می‌خواهد از این کشور انتقام تحریم هواوی را بگیرد.

دولت آمریکا علاوه بر تمدید تحریم‌های هواوی برای یکسال دیگر، می‌خواهد مانع از تامین تراشه‌های این شرکت توسط سازندگانی مانند TSMC شود. بنابر گزارشی که اخیرا توسط روزنامه چینی Global Times، دولت پکن می‌خواهد فهرستی از شرکت‌های غیرقابل اعتماد تشکیل دهد تا برخی برندها را تحریم کند.

لیست وزارت بازرگانی چین (MOFCOM) شامل سازمان‌های خارجی، اشخاص و شرکت‌هایی می‌شود که زنجیره تامین را مسدود کرده‌اند یا دست به اقدامات تبعیض آمیز غیرتجاری زده‌اند.

این شرکت‌ها و افراد با اقدامات خود شرکت‌های چینی و مصرف‌کنندگان جهانی را در معرض خطر قرار می‌دهند. شرکت‌هایی که در این لیست قرار می‌گیرند، با اقدامات قانونی و اداری لازم روبرو می‌شوند.

 

به گفته منابع داخلی، دولت پکن شرکت‌هایی آمریکایی که وابستگی زیادی به چین دارند را برای انتقام تحریم هواوی هدف قرار داده است که شامل برندهای زیر می‌شود:

  • اپل
  • کوالکام
  • سیسکو
  • بوئینگ

مشکلات برای هواوی از اوایل سال 2018 و زمانی که AT&T برنامه‌های فروش گوشی میت 10 پرو را تحت فشار دولت ایالات متحده آمریکا متوقف کرد، شروع شد. در ادامه آژانس‌های امنیتی استفاده و خرید تجهیزات هواوی و ZTE را متوقف کردند.

در ماه می 2019 هواوی وارد لیست تحریم‌های ایالات متحده آمریکا شد و دیگر نتوانست از سرویس‌های موبایل گوگل یا GMS در محصولات خود استفاده کند.

هواوی برای اینکه تحریم‌های آمریکا نتواند باعث کاهش فروش شدید محصولات آن شود، علاوه بر کاهش وابستگی به قطعات آمریکایی تا کمترین حد ممکن، سرویس‌ موبایل خود یا HMS را توسعه داد. با وجود این کار، فروشگاه اپلیکیشن AppGallery هواوی هنوز فاقد بسیاری از اپلیکیشن‌های محبوب است و اکثر کاربران نیز به اپلیکیشن‌های گوگل وابسته هستند، برنامه‌هایی که دیگر جایی در گوشی‌های هواوی و آنر ندارند.

منبع: Farnet

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.