۵ چالش برای استفاده از حداکثر توانایی‌های دوربین آیفون

زمان حدودی مطالعه مطلب: ۴ دقیقه

طی چند سال گذشته، توانایی ها و کیفیت دوربین گوشی های هوشمند افزایش چشمگیری داشته است. ولی بیشتر افراد تنها به ثبت عکسهای دسته جمعی یا سلفی بسنده کنند، درحالیکه با استفاده از برخی ترفندها، اپ ها و لوازم جانبی مناسب، میتوان با این دوربینها عکسهای خاص و متفاوتی را ثبت نمود. در این میان، آیفون به دلیل وجود انواع و اقسام لوازم جانبی و داشتن یکی از بهترین دوربین ها در بین گوشی های هوشمند، ابزار قدرتمندی برای عکاسی و فیلم برداری به شمار میآید.


در ادامه، ۵ روش برای به چالش کشیدن توانایی های آیفون در عکاسی و فیلم برداری و روشهای فائق آمدن بر آنها بیان شدهاند. با چند ترفند و اپ ساده خواهید توانست عکسها و ویدیوهایی خلق کنید که کمتر کسی باورش میشود با یک گوشی ثبت شده باشند.

  1. عکاسی ماکرو از دانههای برف

1-1

عکاسی ماکرو یکی از جذابترین سبکهای عکاسی است که به ما اجازه می دهد اجسام اطرافمان را به شکلی ببینیم که با چشم غیرمسلح نمیتوان دید. برای این نوع عکاسی بهتر است از لنزهای کلیپی ماکرو استفاده کنید. لنزهایی مانند Olloclip یا Photojojo در انواع مختلف، ازجمله ماکرو در بازار وجود دارند و استفاده از آنها بر روی آیفون کار بسیار راحتی است.

عکاسی ماکرو به ما اجازه میدهد اجسام را به شکلی ببینیم که با چشم غیرمسلح ممکن نیست

در زمان استفاده ازاین گونه لنزها لازم است به سوژه بسیار نزدیک شوید. بنابراین سوژه های زنده، مانند حشرات چندان مناسب نیستند. زیرا قبل از نزدیک شدن فرار خواهند کرد. در این میان، دانه های برف یکی از زیباترین و راحت ترین سوژهها برای عکاسی ماکرو به حساب می آیند. برای عکاسی از آنها در یک روز برفی چند پارچه ی پشمی را در محیط آزاد قرار دهید. پارچه های پشمی به دلیل الیاف درشتی که دارند دانه های برف را به خوبی روی هوا نگه میدارند و برای عکاسی ماکرو ایده آل هستند. فقط دقت کنید که قبل از آب شدن دانه های برف از آنها عکاسی کنید تا ظاهر متقارن زیبای خود را از دست نداده باشند.

1-2

  1. عکاسی از صاعقه

2-1

صاعقه ها یکی از جذابترین سوژههای عکاسی هستند که تا چندی پیش عکاسی از آنها حتماً نیاز به استفاده از یک دوربین DSLR داشت. ولی حالا با اپ هایی مانند iLightningCam عملاً کل کار را خود گوشی انجام میدهد. به سادگی این اپ را دانلود کنید. گوشی خود را رو به منظره ی موردنظر بر روی یک سه پایه بگذارید و اپ به صورت خودکار از صاعقه ها عکس میگیرد.

به لطف اپ هایی مانند iLightningCam عکاسی از صاعقه فوق العاده راحت شده است

برای به دست آوردن اطلاعات دقیق از وضعیت آب وهوا و طوفان ها می توانید از اپ های هواشناسی استفاده کنید. برخی از سایت ها مانند lightningmaps.org به صورت زنده محل طوفان ها و صاعقه ها را بر روی نقشه نشان میدهند.

نوشته‌های مرتبط
۱ از ۹۸

2-2

    1. TimeLapse و TimeStack

تایم لپس روشی برای ساخت فیلم است که سرعت گذر زمان را تغییر میدهد. برای ضبط این نوع ویدیوها به سه پایه نیاز خواهید داشت. سه پایه های Joby Gorillapod همراه با گیره ی گوشی می توانند برای این منظور مناسب باشند. هم چنین به دلیل اینکه طی زمانی طولانی به عکاسی خواهید پرداخت بهتر است یک پاوربانک نیز به گوشی خود متصل کنید. اپ پیشنهادی ما برای ثبت و ساخت تایم لپس Lapse it pro است. با استفاده از این اپ میتوانید در فواصل زمانی مختلفی عکاسی کرده و سپس همهی عکس ها را به یک ویدیوی تایم لپس تبدیل کنید.

3-1

TimeStack به تکنیک دیگری اشاره دارد که در آن بهجای اینکه تمامی فریم های ثبت شده را به ویدیو تبدیل کنید، آنها را با هم ترکیب می کنید. می توانید پس از ثبت عکس هایتان، آنها را در کامپیوتر و با استفاده از نرم افزار StarStax ترکیب کنید یا میتوان با استفاده از اپ iLapse تمامی مراحل کار را توسط خود آیفون به انجام رساند. بهترین زمان برای ثبت چنین عکسهایی قبل از غروب و بلافاصله پس از طلوع خورشید است.

3-2

  1. نوردهی طولانی (long exposure)

4-2

اکثر گوشیهای هوشمند قادر نیستند شاتر خود را برای مدتی طولانی باز نگه دارند. ولی در این مورد نیز میتوان با ترکیب چند عکس به نتیجه ای مشابه long exposure رسید. تفاوت این نوع عکاسی با TimeStack این است که بهجای چندین دقیقه عکاسی تنها به چند ثانیه عکاسی نیاز خواهید داشت. میتوانید عکس هایتان را در فتوشاپ Blend کنید یا با استفاده از اپ هایی مانند Slow Shutter Cam همه ی مراحل کار را با آیفون خود انجام دهید.

  1. فیلمبرداری اسلوموشن

آیفون ها، به خصوص در دو سال اخیر، دارای قابلیت های فیلم برداری فوق العادهای هستند. به طور مثال در حالت اسلوموشن ۷۲۰P قادر هستند با سرعت ۲۴۰ فریم بر ثانیه فیلم برداری کنند. چنین سرعتی اجازه میدهد ویدیو را به میزان قابل توجه ی کُند کنید و جزئیاتی را مشاهده کنید که با چشم غیرمسلح غیرقابل دیدن هستند.

آیفون ۷، ۶S و SE قادر هستند با سرعت ۲۴۰ فریم بر ثانیه فیلمبرداری کنند

یک نمونه فیلم برداری اسلوموشن از مرغ مگس خوار:

پیشنهاد می کنیم حتماً از این قابلیت آیفون برای خلق ویدیوهایی جذاب استفاده کنید. برخورد قطرهای به سطح مایع، پرواز پرندگان، فعالیت های ورزشی، ترکیدن بادکنک، عبور خودروها از درون رودخانه یا چاله های آب و … می توانند سوژه های مناسبی برای فیلم برداری اسلوموشن باشند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.