بررسی دوربین آیفون ۱۴ پرو و آیفون ۱۴ پرو مکس

دوربین آیفون ۱۴ پرو و آیفون ۱۴ پرو مکس به یک حسگر ۴۸ مگاپیکسلی مجهز شده که عکاسی با موبایل را متحول می‌کند. این مقاله به بررسی تخصصی این دوربین جدید می پردازد.

زمان حدودی مطالعه مطلب: ۴ دقیقه

اپل با معرفی سری آیفون ۱۴، ادعاهای مختلفی در مورد پیشرفت دوربین و پردازش هوشمندانه‌تر تصاویر کرد. اگرچه برگ برنده اپل، استفاده از حسگر بزرگتر در آیفون ۱۴ پرو و آیفون ۱۴ پرو مکس بود. طبق ادعای اپل، عملکرد دوربین‌های این سری در شرایط کم نور حداقل ۲ برابر بهتر شده است. این مسئله به لطف یک فناوری ترکیبی به نام فوتونیک انجین (Photonic Engine) است اما به نظر می‌رسد پردازش چندگانه تصاویر برای ثبت هر عکس در این فرایند انجام می‌شود.

در مقایسه با دوربین آیفون ۱۳ پرو مکس، حسگر دوربین اصلی آیفون ۱۴ پرو و آیفون ۱۴ پرو مکس از ۱۲ مگاپیکسل با سایز ۱/۱.۱۷ اینچ (۷.۵×۵.۷ میلی‌متر) به ۴۸ مگاپیکسل با سایز ۱/۱.۲۸ اینچ (۹.۸×۷.۳ میلی‌متر) با فناوری پیکسل‌های چهارگانه (Quad-Pixel) ارتقا یافته است. گشودگی دیافراگم نیز بسته‌تر شده و از f/1.5 به f/1.79 رسیده؛ اگرچه به لطف این حسگر بزرگتر، دریافت نور بیشتر سبب شده تا روشنایی تا حدود ۰.۳EV بیشتر باشد.

البته دوربین اصلی آیفون ۱۴ معمولی و آیفون ۱۴ پلاس به طور کلی با آیفون ۱۴ پرو و آیفون ۱۴ پرو مکس متفاوت است. برای مقایسه آیفون ۱۴ با آیفون ۱۴ پرو، به مقاله مرتبط مراجعه کنید.

بیشتر بخوانید

طراحی چهارگانه بایر (Quad Bayer) پیکسل‌ها در سمت راست یک نسخه بزرگتر از طراحی سنتی بایر (Conventional Bayer) در عکس چپ است. هر رنگ برای ۴ دیود نوری در نظر گرفته شده و هر کدام هم میکرولنز اختصاصی خود را دارند.

دوربین آیفون ۱۴ سری پرو به صورت پیش‌فرض خروجی ۱۲ مگاپیکسلی ایجاد می‌کند که در نتیجه ترکیب هر ۴ پیکسل در یک پیکسل است. در نتیجه سایز هر پیکسل به ۲.۴۴ میکرومتر افزایش پیدا می‌کند. به علاوه امکان ثبت عکس‌های ۴۸ مگاپیکسل با فرمت ProRaw نیز وجود دارد. برای ثبت این عکس‌ها از تک‌تک پیکسل‌هایی که سایز ۱.۲۲ میکرومتر دارند استفاده می‌شود.

در کنار عکس‌های ۱۲ مگاپیکسلی، کاربران آیفون ۱۴ پرو و آیفون ۱۴ پرو مکس می‌توانند عکس‌های ۴۸ مگاپیکسلی با فرمت ProRaw نیز ثبت کنند.

مقایسه دوربین آیفون ۱۴ پرو مکس با آیفون ۱۳ پرو مکس

مشخصات دوربین آیفون ۱۴ پرو و پرو مکس در مقابل آیفون ۱۳ پرو مکس

آیفون ۱۴ پرو مکس
فاصله کانونی معادل تعداد پیکسل‌ها سایز حسگر گشودگی دیافراگم ضریب کراپ
۲۴ میلی‌متر ۴۸ مگاپیکسل/۱۲ مگاپیکسل ۹.۸×۷.۳ میلی‌متر f/1.78 -۳.۵x
۱۳ میلی‌متر ۱۲ مگاپیکسل ۵.۶×۴.۲ میلی‌متر f/2.2 -۶.۲x
۷۷ میلی‌متر ۱۲ مگاپیکسل ۴×۳ میلی‌متر f/2.8 -۸.۷x
آیفون ۱۳ پرو مکس
فاصله کانونی معادل تعداد پیکسل‌ها سایز حسگر گشودگی دیافراگم ضریب کراپ
۲۶ میلی‌متر ۱۲ مگاپیکسل ۷.۶×۵.۷ میلی‌متر f/1.5 -۴.۷x
۱۳ میلی‌متر ۱۲ مگاپیکسل ۴×۳ میلی‌متر f/1.8 -۸.۷x
۷۷ میلی‌متر ۱۲ مگاپیکسل ۴×۳ میلی‌متر f/2.8 -۸.۷x

عملکرد دوربین آیفون ۱۴ پرو و آیفون ۱۴ پرومکس

حسگر بزرگتر و قابلیت ثبت تصاویر ۴۸ مگاپیکسلی با فرمت ProRaw سبب شده تا دست بسیاری از عکاسان در تدوین خروجی‌ها باز باشد. برای مثال بسیاری از عکاسان، عکس‌های خود را کراپ می‌کنند تا به کادربندی ایده‌آل برسند. در چنین شرایطی، کراپ کردن یک تصویر ۴۸ مگاپیکسلی سبب افت کیفیت آن نمی‌شود و تصویر حاصل همچنان وضوح قابل قبولی خواهد داشت. برای نمونه به تصویر زیر دقت کنید.

برای عکاسی از سوژه‌های متحرک یا در شرایط نور کم، توصیه می‌شود کاربران تنظیمات دوربین اصلی را روی وضوح ۴۸ مگاپیکسلی قرار ندهند. تنظیمات وضوح ۱۲ مگاپیکسلی سبب می‌شود تا عملکرد دوربین در ثبت تصاویر سریع‌تر باشد. به علاوه از آنجایی که در این شرایط معمولا نیاز به ثبت تصاویر پیاپی هست، مصرف باتری بالا می‌رود و حافظه نیز سریع‌تر پر می‌شود.

در شرایط نور کم، آیفون ۱۴ پرو و آیفون ۱۴ پرو مکس به طور خودکار وضوح دوربین را به ۱۲ مگاپیکسل کاهش می‌دهند تا بتوانند تمرکز پردازش تصویر را بر روی جبران نور بگذراند. به علاوه، عکس ۱۲ مگاپیکسلی یعنی استفاده از نور ۴ پیکسل برای یک پیکسل و در نتیجه، جزئیات با کیفیت و شارپ‌تر. در تصویر زیر می‌توانید عملکرد بهتر آیفون ۱۴ پرو را نسبت به آیفون ۱۳ پرو در نور کم و به وضوح ببینید.

در عکس زیر نیز، آیفون ۱۴ پرو به حدی جزئیات بیشتری را ثبت کرده که ستاره‌های بالای لبه کلاه سوژه به وضوح قابل دیدن هستند. به علاوه، عکاسی با فرمت ProRaw امکان تدوین عکس‌ها را در نرم‌افزارهایی مانند فوتوشاپ و لایت‌روم فراهم می‌کند و به راحتی می‌توان تنظیمات نوری آن‌ها را با حداقل افت کیفیت تغییر داد.

حجم فایل عکس ۴۸ مگاپیکسلی آیفون ۱۴ پرو

حجم فایل‌ عکس ۴۸ مگاپیکسلی ثبت شده با آیفون ۱۴ پرو یا آیفون ۱۴ پرو مکس با فرمت ProRaw DNG به جزئیات عکس‌ها بستگی دارد. به طور میانگین می‌توان گفت بیشتر فایل‌ها حجم ۸۰ مگابایت دارند. اگرچه عکس‌هایی با جزئیات کمتر ممکن است حدااقل ۴۵ مگابایت و عکس‌های شلوغ و پر جزئیات تا ۱۱۵ مگابایت فضا اشغال کنند. برای مقایسه، دوربین عکاسی حرفه‌ای سونی آلفا A1 با حسگر ۵۰ مگاپیکسلی، تصاویری با حجم میانگین ۱۲۰ مگابایت ثبت می‌کند.

با توجه به حجم بالای عکس‌های ثبت شده با فرمت ProRaw و وضوح ۴۸ مگاپیکسلی، به نظر می‌رسد خرید آیفون ۱۴ پرو و آیفون ۱۴ پرو مکس با حداقل ظرفیت ۵۱۲ گیگابایت به عکاسان حرفه‌ای و علاقمندان عکاسی با آیفون توصیه می‌شود.

جمع‌بندی

آیفون ۱۳ پرو و آیفون ۱۳ پرومکس به دوربین‌های قدرتمندی مجهز هستند و خرید آیفون ۱۴ پرو یا آیفون ۱۴ پرو مکس تنها امکانات بیشتری برای عکاسان حرفه‌ای ایجاد می‌کنند. اما افرادی که آیفون ۱۳ معمولی یا مدل‌های قدیمی‌تر دارند با تجربه آیفون ۱۴ پرو، شگفت‌زده خواهند شد. به علاوه، فیلمبرداران و فیلمسازان مستقل نیز به لطف فیلمبرداری سینماتیک ۲۴ فریم بر ثانیه می‌توانند پروژه‌های هیجان‌انگیزی را با آیفون خلق کنند.

منبع DPreview Austinmann
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.