همه چیز در مورد سیکل باتری مک بوک و افزایش عمر آن

در مورد دستگاه‌های الکترونیکی قابل حمل و به ویژه لپ‌تاپ، باتری تقریبا اولین چیزی است که به پایان عمر خود می‌رسد. در مورد چگونگی عملکرد و عمر باتری مک بوک بهتر است با مفاهیمی آشنا شوید.  عمر باتری در هر لپ‌تاپی بستگی به مشخصات دستگاه و چگونگی کاربری ان دارد. اگر چه باتری تا حدودی مشخصات اولیه ثابتی دارد ولی چگونگی استفاده از باتری نیز در افزایش عمر باتری نقش خواهد داشت. برای فهم چگونگی این کارکرد باید با مفاهیمی مرتبط با باتری و به خصوص مفهوم سیکل یا سایکل باتری آشنا شوید. در ادامه بیشتر به این موارد می‌پردازیم.

تعداد سیکل: باتری‌ها برای عملکرد کامل در تعداد سیکل معینی طراحی می‌شوند. این عدد بیانگر تعداد کل سیکل‌هایی است که باتری درعمر خود پر و خالی می‌شود. تعداد سیکل باتری در مک‌بوک‌ها از طریق تنظیمات قابل مشاهده است که در ادامه به آن می‌پردازیم

باتری معیوب: باتری زمانی معیوب می شود که به خاطر نقص در متریال یا استفاده نادرست از باتری یا گاهی اوقات به خاطر ایراد در تولید، باتری از کار بیفتد.

بار: میزان فرآیندی است که توسط برخی عمکلردها در کامپیوتر انجام می شود. برخی فرآیندهای پرمصرف بار سنگین تری رو باتری ایجاد می‌کنند که باعث می شود زمان استفاده در هر شارژ بسیار کمتر شود.

سیکل/سایکل باتری چیست؟

در یک تعریف ساده و کلی که در قسمت پشتیبانی سایت اپل برای مک‌بوک‌ های اپل بیان شده است:

یک سیکل شارژ در باتری به هر بار شارژ کامل باتری و خالی شدن کامل آن گفته می‌شود. اما این به معنی نیست که هر بار شارژ باتری به معنای یک سیکل است. به طور مثال ممکن است شما نصف شارژ باتری لپ‌تاپ خود را مصرف کنید و سپس آن را شارژ نمایید و دوباره روز بعد همین کار را تکرار نمایید. در این صورت هر سیکل باتری برای شما دو روز طول خواهد کشید. به همین ترتیب ممکن است کامل شدن یک سیکل باتری تا چند روز هم به طول انجامد.

تعداد سیکل هر باتری یکی از مشخصه‌های آن باتری است. وقتی یک باتری به تعداد سیکل‌های خود می‌رسد به یکباره عملکرد کلی خود را از دست نمی‌دهد یا خراب نمی‌شود بلکه به تدریج میزان شارژدهی باتری در هر بار شارژ کم‌تر و کم‌تر می‌شود. به طوری که در نهایت شما را مجبور می‌سازد تا همواره دستگاه خود را متصل به پریز نگاه دارید. زمانی که باتری به تعداد حداکثر سیکل خود رسید، توصیه می‌شود که باتری دستگاه تعویض گردد تا عملکرد کلی دستگاه حفظ شود. دانستن این که باتری دستگاه شما چه تعداد سیکل را سپری کرده و تا رسیدن به حداکثر آن چه تعداد سیکل باقی مانده است به شما کمک می‌کند تا از زمان مناسب برای تعویض باتری دستگاه خود را آگاهی یابید.

افزایش طول عمر باتری مک‌بوک

باتری تمامی دستگاه‌های مک‌بوک، مک‌بوک ایر و مک‌بوک پرو بایستی توسط متخصصان و کارشناسان خبره و با باتری‌های اصلی تعویض گردد. تلاش شما برای تعویض یک باتری داخلی در مک‌بوک می‌تواند به دستگاه شما آسیب برساند. البته بعضی مدل‌های مک باتری‌های قابل تعویض دارند که می‌توانید با مراجعه به یکی از فروشگاه‌ّای معتبر، باتری آن را تهیه کنید و با نمونه قدیمی جایگزین کنید.

باتری تمامی دستگا‌ه های مک‌بوک، مک‌بوک ایر و مک‌بوک پرو از نوع لیتیوم پلیمر است که می‌تواند عمر باتری بیشتر را با حداقل فضا فراهم آورد. برای فهم بهتر تکنولوژی باتری‌ها و عمر باتری، بهتر است با مفاهیمی آشنا شوید.

برای مشاهده تنظیمات باتری مک‌بوک خود به منوی اپل > تنظیمات سیستم (System Prefrences) > باتری و زبانه باتری را انتخاب کنید.

برای افزایش عمر باتری، تنظیمات زیر را در مک‌بوک خود انجام دهید.

۱. تنظیم نور نمایشگر خود را به صورت تنظیم خودکار قرار دهید. برای این امر در بخش تنظیمات باتری گزینه Slightly dim the display  while on battery power را روشن کنید. این تنظیمات باعث می‌شود که روشنایی نمایشگر لپ‌تاپ شما زمانی که دستگاه به برق متصل نیست به ۷۵٪ کاهش می‌یابد.

۲. تنظیمات خواب باتری را با گزینه Enable Power Nap while on battery power غیر فعال کنید. این تنظیمات از چک‌ گردن ایمیل یا آپدیت دستگاه در حالت استندبای جلوگیری می‌کند که باعث می‌شود زمان استندبای افزایش یابد.

۳. میزان مصرف انرژی را در هنگام پخش ویدئوها مدیریت کنید. برای این کار در تنظیمات باتری  گزینه Optimize video streaming while on battery را فعال کنید. این تنظیمات باعث می‌شود تا در زمانی که دستگاه از باتری استفاده می‌کند ویدئوهای HDR در حالت SDR پخش شود که مصرف کم‌تر انرژی را در پی خواهد داشت.

۴. جایگزینی خودکار گرافیک را با گزینه Automatic graphics switching فعال کنید. این تنظیمات به مک‌بوک پروی شما که پردازنده‌های گرافیکی جدا دارند اجازه می‌دهد به طور خودکار بین پردازنده‌ّهای مختلف جابجا شوند تا کمترین مصرف انرژی و بیشترین عمر باتری را فراهم کند.

۵. همچنین برای افزایش عمر باتری دستگاه خود بهتر است اگر تنظیمات نور نمایشگر را بر روی حالت دست قرار داده‌اید در هنگام استفاده از باتری آن را کاهش دهید. فراموش نکنید که نمایشگر مصرف سهم بالایی از شارژ دستگاه  را مصرف می‌کند.

برای بررسی سلامت باتری مک‌بوک:

به همان مسیر قبلی بروید، در پایین پنجره بر روی گزینه Battery Health کلیک کنید. یکی از گزینه‌های زیر را مشاهده خواهید کرد:

 • نرمال (Normal): باتری سالم است و عملکرد نرمال دارد.
 • نیازمند تعمیر (Service Recommended): قابلیت نگهداری شارژ دستگاه کم‌تر از میزان نرمال یا زمان نو بودن دستگاه است. در این صورت باز هم می‌توانید به استفاده از دستگاه خود ادامه دهید ولی در زمان مناسب باید به فکر تعویض باتری دستگاه خود باشید.

 

سیکل باتری در مک‌بوک

بیشتر مک‌بوک‌ های جدید برا کارایی تا 1000 سیکل طراحی شده اند قبل از اینکه نیاز به تعویض باتری پیدا کنند. برخی از مدل‌های قدیمی اپل (مدل‌های قبل از 2010) دارای باتری‌هایی با حداکثر سیکل 300 تا 500 بوده اند. بر اساس ادعای سایت اپل تعداد سیکل کلی که برای باتری‌های مک بوک در نظر گرفته شده است برابر با 80٪ توان شاژدهی باتری‌ها است.

برای دسترسی به اطلاعات و تعداد سیکل باتری مک‌بوک خود، گام‌های زیر را طی کنید:

1.کلید Option را نگه داشته و بر روی منوی Apple کلیک کنید.

 1. در پایین قسمت سخت‌افزار (Hardware) در پنجره اطلاعات سیستم (System Information)، Power را انتخاب کنید. تعداد سیکل کنونی باتری در پایین قسمت اطلاعات باتری (Battery Information) درج شده است.

تعداد سیکل‌ها در مدل‌های مختلف مک‌بوک متفاوت است. اما به طور کلی و خلاصه جدول زیر در مورد مدل‌های مختلف مک‌بوک صادق است:

مدل مک‌بوک تعداد سیکل باتری
مک‌بوک ایر 2008 300
مک‌بوک ایر 2009 500
مک‌بوک ایر از 2010 تا 2020 1000
مک‌بوک پرو 17 اینچی تا 2008 300
مک‌بوک پرو 15 اینچی تا 2007 300
مک‌بوک پرو 15 اینچی 2008 500
مک‌بوک پرو از 2009 تا 2020 1000
مک‌بوک تا 2009 300
مک‌بوک 13 اینچی 2008 500
مک‌بوک از 2009 تا 2017 1000

 

اطلاع از تعداد حداکثر سیکل‌های هر مدل از مک‌بوک به شما کمک می‌کند تا در هنگام خرید دستگا‌ه‌های کارکرده و دست دوم از عمر باقی مانده باتری خود مطلع شوید و در صورتی که تعداد سیکل‌های باتری به حد ماکزیمم خود نزدیک شود، هزینه های تعویض باتری مک‌بوک خود را نیز در هنگام خرید مک‌بوک دست دوم لحاظ کنید. از طرفی هنگام خرید مک‌بوک دست دوم دستگاه را در هر دو حالت در برق و در روی باتری استفاده و تست کنید تا مطمئن شوید سیستم باتری و شارژر دستگاه سالم باشد. به یاد داشته باشید که وضعیت باتری را هم هنگام خرید از لحاظ سالم (Normal) بودن یا نیازمند تعمیر بودن نیز بررسی کنید.

2 نظرات
 1. امیر رضا می‌گوید

  سلام. من مک بوک پرو m1 گرفتم، باز کردم سایکل رو دیدم، سایکلش روی ۲ بود، یعنی دستگاه دست دو هستش، یا ۲ بار رو خود شرکت زده؟؟

  1. ن. فراکیش می‌گوید

   سلام از ایران خریدین؟

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.