حریم خصوصی در آیفون: اپ‌هایی که فعالیت‌های شما را رصد می‌کنند!

چطور مانع ردیابی اطلاعات‌مان توسط اپ‌ها شویم؟

زمان حدودی مطالعه مطلب: ۴ دقیقه

در عصر دیجیتال، مرز بین زندگی واقعی و دیجیتال هر روز کم‌رنگ‌تر از دیروز می‌شود؛ بنابراین حفظ حریم خصوصی به یک نگرانی اساس تبدیل شده است. در پاسخ به این دغدغه، شرکت‌های تولیدکننده انواع دستگاه‌های هوشمند دست‌به‌کار شده‌اند و قابلیت‌های جدیدی برای حفظ حریم خصوصی، مخصوصاً در زمینه تبلیغات یا فعالیت در سایر اپلیکیشن‌ها، به کاربران ارائه کردند. اپل در عرضه iOS 14.5 به این مشکل پرداخت و راهکار جدیدی برای محافظت از حریم خصوصی در نظر گرفت. در این پست به‌صورت قدم‌به‌قدم به این موضوع پرداخته‌ایم. پس از اگر نسخه سیستم‌عامل شما ۱۴.۵ به بعد است، با ما همراه باشید.

مسدود کردن ردیابی اپ‌های آیفون

درصورتی‌که سیستم‌عامل آیفون خود را به ۱۴.۵ و بالاتر آپدیت کنید؛ تمام برنامه‌ها، حتی آن‌هایی که از قبل نصب شده بودند، باید طبق قوانین حفظ حریم خصوصی در آیفون، دوباره برای دسترسی به قسمت‌های مختلف از شما اجازه بگیرند. شما با انجام مراحل زیر می‌توانید قابلیت ردیابی اپ‌های آیفون را محدود کنید:
۱- اپ Settings را باز کنید و روی Privacy بزنید.
۲- سپس وارد قسمت Tracking شوید.
۳- قسمت Allow Apps to Request to Track را خاموش کنید.

حریم خصوصی در آیفون

• اگر به اپی اجازه داده باشید تا شما را رصد کند، در قدم سومی که بالاتر ذکر شد، قابل مشاهده خواهد بود.
• هر زمان که بخواهید می‌توانید با دنبال کردن سه قدم ذکرشده با خاموش کردن یک اپ خاص رصد آن را متوقف کنید. به همین ترتیب، می‌توانید اجازه رصد به یک اپ بدهید.

پیام اجازه دسترسی برای اپ‌های جدید

هر زمان اپ جدیدی نصب کنید یا یکی از اپ‌های موجود نیاز به رصد فعالیت‌های شما پیدا کند، این پیام ظاهر می‌شود:

Allow [app name] to track your activity across other companies’ apps and websites? The identifier will be used to deliver personalized ads to you.

اگر مایل بودید اپ مربوطه و همه اپ‌های با آن امکان رصد بعضی فعالیت‌های شما را داشته باشند، روی Allow بزنید و در غیر این صورت گزینه Ask App Not to Track را انتخاب کنید.

امنیت در آیفون

چرا اپ‌ها به دنبال ردیابی فعالیت من هستند؟

فرض کنیم که به‌دنبال یک قاب مناسب برای آیفون خود می‌گردید و در یک اپ فروشگاهی سرچ می‌کنید قاب آیفون ۱۳. حالا اپ فروشگاهی مذکور (در صورت داشتن اجازه ردیابی)، یک کوکی قابل‌جست‌وجو روی آیفون شما ذخیره می‌کند. حالا شبکه تبلیغاتی‌ای که اپ فروشگاهی با آن کار می‌کند می‌داند که شما به‌دنبال قاب آیفون می‌گردید. حالا وقتی از اپ‌ها یا سایت‌های تحت پوشش شبکه تبلیغاتی مربوطه بازدید کنید، تبلیغ‌های مربوط به قاب آیفون به شما نمایش داده می‌شود.

آیا تبلیغات و رصد فعالیت‌ها می‌تواند مفید باشد؟

حریم خصوصی باید جزو حقوق اساسی هر فرد باشد. در گذشته دست شرکت‌ها بازتر بود. اما حالا اگر شرکت‌ها بخواهند به آی‌دی، ایمیل یا اطلاعات دیگر مفید برای تبلیغات دسترسی داشته باشند، iOS بدون دریافت اجازه مستقیم کاربر اجازه این کار را به آن‌ها نمی‌دهد. در صفحه توسعه‌دهندگان اپل جزئیات این موضوع به‌تفصیل ذکر شده‌است.
تبلیغات هدفمند کاری غیرقانونی نیست، مثلاً ممکن است گاهی تبلیغاتی مربوط به بهترین رستوران‌ها در شهری دیگر ببینیم که فایده‌ای برای ما ندارد. اما وقتی بر اساس اطلاعات موجود، تبلیغ‌های رستوران‌های موجود در شهر ما نمایش داده می‌شود، ممکن است روی آن‌ها کلیک کنیم.
در نهایت، این موضوع بستگی به ترجیح هر کاربر در حفظ حریم خصوصی آیفون دارد. اگر دوست دارید تبلیغات مرتبط با نیازهای خود ببینید (با توجه به این‌که در هر صورت تبلیغات را می‌بینید)، می‌توانید به اپ‌ها اجازه دهید بعضی فعالیت‌های شما را رصد کنند.

جلوگیری از رصد اطلاعات چه مشکلاتی برای شرکت‌های تبلیغاتی به‌وجود می‌آورد؟

همان‌طور که بالاتر ذکر شد، تبلیغات وقتی بیشترین بازدهی را دارند که با مخاطب مرتبط باشند. بنابراین، شرکت‌های تبلیغاتی برای اطمینان از نمایش تبلیغات مرتبط با علایق کاربران، نیاز به داده‌های زیادی دارند و باید گرداگرد هر کاربر یک پروفایل بسازند.

این داده‌ها ممکن است شامل جنسیت، سن، دستگاه مورد استفاده، موقعیت مکانی، ترجیحات شخصی، عادت‌های معمول کاربر و موارد مختلف دیگر شود. در نتیجه، در صورتی که اجازه دسترسی به برخی اطلاعات را به اپ‌ها ندهید، آن‌ها نمی‌توانند به تکه‌های مختلفی از داده‌ها دسترسی داشته باشند و از نمایش تبلیغ‌هایی که نزدیک به نیازهای شما باشند، باز می‌مانند. این موضوع به کلیک‌ها کمتر، ارتباط کمتر و کاهش درآمد شرکت‌های تبلیغاتی می‌شود.

نظر شما درباره این موضوع چیست؟ به‌نظر شما این‌که اپ‌ها اجازه دسترسی به برخی اطلاعات شما را داشته باشند مفید است یا مضرات آن بیشتر از فوایدش است؟ در کامنت‌ها نظر خود را با ما در میان بگذارید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.