باتری هلث آیفون چیست و چطور می‌توان آن را کنترل کرد؟

از آیفون ۶ و iOS 11.3 به بعد، اپل قابلیتی با نام باتری هلث | Battery Health یا همان سلامت باتری را در تنظیمات آیفون‌های خود قرار داد تا معیاری برای مشاهده وضعیت باتری دستگاه باشد. این مورد را می‌توانید از مسیر زیر در آیفونتان پیدا کنید:

Setting – Battery – Battery Health

در این بخش درصدی را مشاهده می‌کنید که به معنای میزان سلامت باتری شما یا همان هلث باتری آیفونتان است. به‌عنوان‌مثال اگر عدد ۹۰ درصد را در اینجا مشاهده کنید، به این معنی است که باتری شما ۱۰ درصد از توان روز اول خود را از دست داده است و اکنون با ۹۰ درصد توان یک باتری نو در حال فعالیت است.

طبق اعلام سایت اپل، یک باتری نرمال به‌گونه‌ای طراحی شده تا ۸۰ درصد از توان اصلی خود را طی ۵۰۰ چرخه (Cycle –سایکل) شارژ حفظ کند. یعنی باتری استاندارد آیفون شما با استفاده معمولی، پس از ۵۰۰ سایکل ممکن است به باتری هلث ۸۰ درصد برسد. البته این مقادیر به‌صورت تقریبی هستند و بسته به مدل محصول می‌توانند تفاوت داشته باشند.

 

سایکل باتری چیست؟

هر یک سایکل باتری، به معنای مصرف ۱۰۰ درصد از شارژ آن است، اما نه به‌صورت یکجا. بگذارید با یک مثال این مورد را شرح دهیم:

فرض کنید الآن باتری گوشی شما ۱۰۰ درصد شارژ دارد. شما ۷۵ درصد آن را مصرف می‌کنید و سپس گوشی را به شارژر متصل می‌کنید. پس‌ازآنکه گوشی مجدداً ۱۰۰ درصد شارژ شد، آن را جدا کرده و ۲۵ درصد از شارژ آن را استفاده می‌کنید. در اینجا شما طی یک روز ۷۵+۲۵ درصد از شارژ موبایلتان را استفاده کردید که برابر با ۱۰۰ درصد است. هر یک‌باری که ۱۰۰ درصد از شارژ باتریتان را مصرف می‌کنید، یک چرخه را طی کرده‌اید.

حال اگر باتری شما ۱۰۰ درصد شارژ داشته باشد و شما از آن تا زمانی که خاموش شود استفاده کنید، بازهم ۱۰۰ درصد از شارژ باتری‌تان را استفاده کرده‌اید و باتری، یک چرخه را طی کرده است. درنهایت چیزی که در کاهش هلث باتری‌تان اهمیت دارد آن است که باتری موبایل شما چند چرخه را طی کرده است، نه تعداد دفعاتی که آن را به شارژر متصل کرده‌اید.

چگونه باتری هلث را بالا ببریم؟

راهی برای بالا بردن میزان سلامت باتری آیفون وجود ندارد و تنها می‌توان با استفاده اصولی، سرعت پایین آمدن درصد Battery Health را در حد استاندارد آن نگاه داشت. همچنین پس از پایین آمدن درصد سلامت باتری تا زیر ۸۰ درصد، در بخش سلامت باتری موجود در تنظیمات، به‌جای درصد باتری هلث، نوشته Service را مشاهده خواهید کرد که به معنای نیاز دستگاهتان به تعویض باتری است. البته در این حالت هم می‌توانید کماکان از باتری موبایلتان استفاده کنید اما سعی کنید این مدت استفاده طولانی نشود زیرا امکان باد کردن باتری و یا آسیب رسیدن به آیفونتان پس‌ازاین زمان بالا می‌رود. سعی کنید تا تعویض باتری را در مراکز معتبر و قابل‌اعتماد انجام دهید تا بتوانید یک باتری باکیفیت روی دستگاه خود داشته باشید.

اگر با خطای بالا پس از تعویض باتری مواجه شدید احتمالاً دلیل آن نصب ناصحیح باتری جدید و یا استفاده از باتری بی‌کیفیت است.

منبع: Apple

2 نظرات
  1. Sanaz می‌گوید

    عالی بود،مرسی?❤️

  2. امید می‌گوید

    باتری اصل ایفون هست تو بازار؟ از کجا می شود تهیه کرد؟

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.