باتری هلث یا سلامت باتری آیفون چیست و چطور می‌توان آن را کنترل کرد؟

زمان حدودی مطالعه مطلب: ۱۳ دقیقه

از آیفون ۶ و iOS 11.3 به بعد، اپل قابلیتی با نام باتری هلث | Battery Health یا همان سلامت باتری را در تنظیمات آیفون‌های خود قرار داد تا معیاری برای مشاهده وضعیت باتری دستگاه باشد. این قابلیت با سنجش میزان کارایی باتری در تأمین ناگهانی جریان‌های بالا و ظرفیت باتری نسبت به نمونه نو، اجرای برنامه‌ها را به طور هوشمند کنترل کرده و تا حد امکان از خاموش شدن ناگهانی آیفون جلوگیری می‌کند. این مورد را می‌توانید از مسیر زیر در آیفونتان پیدا کنید:

Settings – Battery – Battery Health

در این بخش درصدی را مشاهده می‌کنید که به معنای میزان سلامت باتری آیفون شما یا همان هلث باتری آیفونتان است. به‌عنوان‌مثال اگر عدد ۹۰ درصد را در اینجا مشاهده کنید، به این معنی است که باتری شما ۱۰ درصد از ظرفیت روز اول خود را از دست داده است و اکنون با ۹۰ درصد ظرفیت یک باتری نو در حال فعالیت است.

درصد سلامت باتری آیفون

طبق اعلام سایت اپل، یک باتری نرمال به‌گونه‌ای طراحی شده تا ۸۰ درصد از ظرفیت اصلی خود را طی ۵۰۰ چرخه (Cycle –سایکل) شارژ حفظ کند. یعنی باتری استاندارد آیفون شما با استفاده معمولی، پس از ۵۰۰ سایکل ممکن است به باتری هلث ۸۰ درصد برسد. البته این مقادیر به‌صورت تقریبی هستند و بسته به مدل محصول می‌توانند تفاوت داشته باشند.

هرآنچه باید در مورد سلامت باتری آیفون بدانید

باتری آیفون چگونه کار می‌کند؟

باتری آیفون

باتری آیفون از نوع لیتیوم یون است که در مقایسه‌ با باتری گوشی‌های قدیمی سریع‌تر شارژ می‌شود، طول عمر بالاتری دارد و با وزن کمتر، انرژی بیشتری در خود ذخیره می‌کند. در مورد باتری آیفون باید ابتدا دو تعریف بررسی شود:

درصد باتری: میزان شارژ باقی‌مانده در باتری آیفون که از قسمت بالای نمایشگر قابل مشاهده است.
درصد سلامت باتری: میزان شارژی که باتری در حالت ۱۰۰٪ نسبت به باتری گوشی نو می‌تواند ذخیره کند.

طبق این تعریف‌ها، درصد باتری مانند میزان بنزین باقی‌مانده در باک خودرو است. در حالیکه درصد سلامت باتری یک معیار برای سنجش عملکرد باتری است و می‌توان از برخی جهات آن را با میزان کیلومتر کارکرد خودرو مقایسه کرد.

سایکل باتری چیست؟

هر یک سایکل باتری، به معنای مصرف ۱۰۰ درصد از شارژ آن است، اما نه به‌صورت یکجا. بگذارید با یک مثال این مورد را شرح دهیم:

فرض کنید الآن باتری گوشی شما ۱۰۰ درصد شارژ دارد. شما ۷۵ درصد آن را مصرف می‌کنید و سپس گوشی را به شارژر متصل می‌کنید. پس‌ازآنکه گوشی مجدداً ۱۰۰ درصد شارژ شد، آن را جدا کرده و ۲۵ درصد از شارژ آن را استفاده می‌کنید. در اینجا شما طی یک روز ۷۵+۲۵ درصد از شارژ موبایلتان را استفاده کردید که برابر با ۱۰۰ درصد است. هر یک‌باری که ۱۰۰ درصد از شارژ باتریتان را مصرف می‌کنید، یک چرخه را طی کرده‌اید.

حال اگر باتری شما ۱۰۰ درصد شارژ داشته باشد و شما از آن تا زمانی که خاموش شود استفاده کنید، بازهم ۱۰۰ درصد از شارژ باتری‌تان را استفاده کرده‌اید و باتری، یک چرخه را طی کرده است. درنهایت چیزی که در کاهش هلث باتری‌تان اهمیت دارد آن است که باتری موبایل شما چند چرخه را طی کرده است، نه تعداد دفعاتی که آن را به شارژر متصل کرده‌اید.

سایکل باتری چیست

قابلیت مدیریت عملکرد باتری آیفون چیست؟

آیفون‌های ۶ و جدیدتر دارای قابلیت هوشمندی به نام مدیریت عملکرد (Performance Capability) هستند. این قابلیت در زمانی که درصد شارژ باقی‌مانده خیلی کم باشد، درصد سلامت باتری آیفون کاهش یافته باشد یا دمای محیط خیلی سرد باشد از خاموش شدن ناگهانی آیفون جلوگیری می‌کند. در آیفون‌های ۶، ۶S، ۷، ۷ Plus و SE نسل اول (۲۰۱۶)، سیستم عامل iOS به صورت هوشمند شدت جریان مصرفی آیفون را کنترل می‌کند تا گوشی خاموش نشود. از آیفون ۸ به بعد، به دلیل طراحی پیشرفته‌تر نرم‌افزاری و سخت‌افزاری، این قابلیت کارایی بسیار بیشتری دارد و خاموش شدن ناگهانی آیفون به ندرت اتفاق میوفتد.

درصد شارژ پایین باتری آیفون

مدیریت عملکرد باتری با تنظیم دائمی میزان مصرف انرژی پردازنده و سایر اجزای آیفون، از خاموش شدن ناگهانی آیفون جلوگیری می‌کند. این اقدامات شامل موارد زیر هستند:

 • طولانی‌تر شدن زمان اجرای برنامه‌ها
 • کاهش نرخ نوسازی تصویر در زمان اسکرول کردن صفحه‌ها
 • کاهش نور پس‌زمینه گوشی (که به صورت دستی قابل افزایش است)
 • کاهش صدای بلندگوی آیفون تا ۳ دسی‌بل
 • کاهش تدریجی نرخ نوسازی تصویر در برخی از برنامه‌ها
 • غیرفعال شدن فلاش دوربین (در شرایط اضطراری)
 • لود شدن دوباره برنامه‌هایی که بسته نشده‌اند در زمان اجرای مجدد

اگر دمای محیط خیلی پایین باشد، قابلیت مدیریت عملکرد به صورت موقت فعال می‌شود. اما اگر درصد سلامت باتری آیفون کاهش یافته باشد، این قابلیت روشن می‌ماند. در بخش نحوه تشخیص وضعیت سلامت باتری آیفون به حالت‌های مختلف فعال یا غیرفعال بودن این قابلیت و روش تشخیص آن پرداخته می‌شود.

چه عواملی بر درصد سلامت باتری آیفون اثر می‌گذارند؟

۱-زمان: تمام باتری‌های قابل شارژ یک کالای مصرفی به شمار می‌آیند و با گذر زمان، از لحاظ شیمیایی فرسوده می‌شوند. فرسوده شدن باتری از زمان تولید شدن آن آغاز می‌شود و حتی در صورت استفاده نکردن نیز می‌تواند سبب کاهش درصد سلامت باتری آیفون بشود. با گذر زمان، فرایند‌های شیمایی داخل باتری، تأمین ناگهانی جریان‌های شدید را دشوارتر می‌کنند و در نتیجه ممکن است سرعت آیفون در اجرای برنامه‌ها کاهش یابد.

۲-دما: اپل توصیه می‌کند از آیفون در بازه دمایی ۰ تا ۳۵ درجه سانتی‌گراد استفاده شود. برای نگهداری نیز بازه دمای ۲۰- تا ۴۵ درجه سانتی‌گراد مناسب است. توجه داشته باشید که استفاده طولانی یا شدید از آیفون در دماهای بالاتر از ۳۵ درجه یا کمتر از ۰ درجه می‌تواند موجب اختلال در عملکرد باتری و کاهش سریع‌تر درصد سلامت آن بشود.

۳-استفاده: شارژ کردن و استفاده کردن از گوشی مهم‌ترین عامل کاهش درصد سلامت باتری است. به طور میانگین، باتری آیفون به گونه‌ای طراحی شده که پس از ۵۰۰ دوره پر و خالی شدن (۵۰۰ بار ۰ تا ۱۰۰ درصد یعنی ۵۰ هزار درصد استفاده از باتری آیفون) به درصد سلامت باتری ۸۰٪ برسد.

نحوه تشخیص وضعیت سلامت باتری آیفون

به صورت کلی، معیار اصلی برای سنجش وضعیت سلامت باتری آیفون از درصد نشان داده شده در بخش Maximum Capacity قابل تشخیص است. این عدد میزان ظرفیت باتری آیفون برای نگه داشتن شارژ را در مقایسه با باتری آیفون نو نشان می‌دهد. برای رسیدن به این بخش از مسیر زیر اقدام کنید:
Settings=>Battery=>Battery Health
در این قسمت علاوه بر درصد حداکثر ظرفیت باتری، اطلاعات دیگری نیز وجود دارد که حالت‌های مختلف آن به تفکیک در ادامه بررسی می‌شود:

عملکرد عادی

عملکرد عادی باتری آیفون

عبارت Peak Performance Capability بیانگر وضعیت عادی آیفون است و نشان می‌دهد این گوشی از لحاظ عملکرد کلی هیچ تفاوتی با گوشی نو ندارد. در توضیحات این عبارت آمده:
«باتری شما در حال حاضر از عملکرد حداکثر به صورت عادی پشتیبانی می‌کند.»

مدیریت عملکرد فعال شده

مدیریت عملکرد باتری آیفون فعال شده

در این حالت در قسمت پایین عبارت Peak Performance Capability، توضیحاتی به شکل زیر دیده می‌شود.
«این آیفون به طور ناگهانی خاموش شده زیرا باتری نتوانسته حداکثر جریان مورد نیاز را در لحظه نیاز تأمین کند. به همین علت مدیریت عملکرد فغال شده تا از بروز دوباره این اتفاق جلوگیری شود.»
در پایان این متن، عبارت Disable به رنگ آبی دیده می‌شود که به معنی غیرفعالسازی است. با غیرفعال کردن مدیریت عملکرد باتری، نمی‌توان دوباره به طور دستی آن را روشن کرد. اگر آیفون دوباره به طور ناگهان خاموش شود، مدیریت عملکرد نیز به طور خودکار فعال می‌شود.

 

سلامت باتری ناشناخته

عدم نمایش درصد سلامت باتری آیفون

اگر باتری آیفون به طور صحیح تعویض نشود یا از باتری بی‌کیفیت برای این منظور استفاده شود، امکان محاسبه درصد سلامت باتری وجود ندارد و پیغامی به شکل زیر نمایش داده می‌شود که ترجمه آن از قرار زیر است:
«این آیفون نمی‌تواند سلامت باتری را مشخص کند. از یک مرکز خدمات رسمی اپل برای سرویس باتری کمک بگیرید.»
البته از آنجایی که دسترسی به مراکز رسمی خدمات اپل در ایران ممکن نیست، بهتر است به مراکز معتبری مانند فروشگاه آیفونچی برای تعویض باتری آیفون مراجعه کنید.

مدیریت عملکرد خاموش

مدیریت عملکرد باتری آیفون غیرفعال شده

در این حالت در قسمت پایین عبارت Peak Performance Capability، توضیحاتی به شکل زیر دیده می‌شود.
«این آیفون به طور ناگهانی خاموش شده زیرا باتری نتوانسته حداکثر جریان مورد نیاز را در لحظه نیاز تأمین کند. شما به صورت دستی قابلیت مدیریت عملکرد باتری را غیرفعال کرده‌اید»
در این حالت اگر آیفون یکبار دیگر به صورت ناگهانی خاموش شود، مدیریت عملکرد باتری به صورت خودکار روشن می‌شود.

 

سلامت باتری به شدت کاهش یافته

سلامت باتری به شدت کاهش یافته

زمانی که درصد سلامت باتری آیفون به کمتر از ۸۰٪ برسد، پیغامی به شکل زیر نمایش داده می‌شود که تعویض باتری را توصیه می‌کند:
«سلامت باتری شما به میزان قابل توجهی کاهش یافته است. یک مرکز رسمی خدمات اپل می‌تواند با تعویض باتری، عملکرد و ظرفیت باتری شما را به حالت روز اول بازگرداند.»
توجه کنید که این پیغام بر سلامت خود آیفون یا امنیت شما مؤثر نیست. اما احتمالا مشکلات عملکردی بیشتری پس از مشاهده این پیغام ایجاد می‌شوند. با تعویض باتری، عملکرد و ظرفیت باتری به حالت اولیه خود باز می‌گردند.

 

عدم امکان تشخیص اصالت باتری

عدم امکان تشخیص اصالت باتری آیفون

نوشته‌های مرتبط
۱ از ۱۰

پیغام زیر تنها در آیفون‌های XS، XS Max، XR و مدل‌های جدیدتر مانند سری آیفون ۱۱، آیفون ۱۲ و آیفون ۱۳ نمایش داده می‌شود. در صورتی که باتری گوشی توسط تعمیرکارانی غیر از مراکز رسمی تعمیرات اپل تعویض شود، این پیغام نمایش داده می‌شود:

«امکان تشخیص اصالت باتری این آیفون وجود ندارد. اطلاعات سلامت باتری برای این باتری قابل نمایش نیست.»

توجه داشته باشید که کیفیت باتری جدید تفاوتی در پیغام نمایش داده شده ایجاد نمی‌کند. یعنی حتی اگر باتری اصلی آیفون را از یک آیفون نو دیگر جدا کرده و با باتری خود تعویض کنید، باز هم این پیغام نمایش داده می‌شود.

 

اعلامیه اپل در خصوص سلامت باتری آیفون ۱۱، آیفون ۱۱ پرو و آیفون ۱۱ پرو مکس

برخی از کاربران در خصوص درصد سلامت باتری آیفون‌های سری ۱۱ و عملکرد آن شکایت‌هایی را به کمپانی اپل ارائه دادند. در این خصوص اپل اعلام کرد با بروزرسانی آیفون‌های سری ۱۱ به نسخه iOS 14.5 و بالاتر، محاسبه درصد سلامت باتری آیفون به صورت دقیق‌تری انجام شده و مدیریت عملکرد باتری نیز به درستی عمل خواهد کرد.

مشکل دقت سلامت باتری آیفون سری ۱۱

پس از بروزرسانی ممکن است تا مدت یک تا دو هفته، یک علامت ستاره در کنار درصد سلامت باتری دیده شود. تا زمانی که این ستاره دیده می‌شود، تخمین درستی از میزان سلامت باتری انجام نشده و آیفون برای این کار نیاز به زمان بیشتری دارد.

 

راهکار‌های افزایش طول عمر باتری آیفون

۱- آپدیت به آخرین نسخه: هر نسخه جدید از سیستم‌عامل iOS حاوی تغییراتی در این سیستم‌عامل است که در استفاده بهینه‌تر از باتری به آیفون کمک می‌کند.

۲-دوری از دماهای بالا یا پایین: آیفون برای استفاده در دمای ۰ تا ۳۵ درجه سانتی‌گراد طراحی شده. استفاده طولانی از آیفون در دمای زیر صفر یا بالاتر از ۳۵ درجه منجر به کاهش سریع‌تر درصد سلامت باتری خواهد شد. در این حالت ممکن است آیفون بیشتر از ۸۰ درصد شارژ نشود. به علاوه، درصد شارژ باقی‌مانده آیفون در دماهای پایین با سرعت بیشتری کاهش می‌یابد.

۳-درآوردن گوشی از قاب در زمان شارژ کردن: برخی از قاب‌ها ضخامت زیادی دارند و ممکن است مانع انتقال حرارت ایجاد شده در زمان شارژ شدن آیفون بشوند. اگر در زمانی که قاب ضخیم روی گوشی قرار دارد، دمای گوشی بالا می‌رود و به اصطلاح داغ می‌کند، آن را در زمان شارژ کردن از قاب محافظ خارج کنید.

۴-نگهداری طولانی مدت با درصد شارژ نصف: اگر قرار است آیفون خود را برای مدت طولانی استفاده نکنید و از آن نگهداری کنید، بهتر است آن را روی درصد شارژ حدود ۵۰٪ خاموش کنید. دمای ایده‌آل برای نگهداری آیفون خاموش کمتر از ۳۲ درجه سانتی‌گراد است و به طور کلی در بازه دمایی ۲۰- تا ۴۵ درجه مشکل قابل توجهی برای آن پیش نمی‌آید.

اگر قرار است آیفون را برای بیش از ۶ ماه خاموش نگه دارید، هر ۶ ماه دوباره آن را تا ۵۰ درصد شارژ کنید.

توجه داشته باشید که با گذر زمان، درصد سلامت باتری کاهش می‌یابد و این پدیده اجتناب ناپذیر است.

۵-روشن کردن حالت صرفه‌جویی در مصرف باتری: زمانی که درصد شارژ باقی‌مانده آیفون به کمتر از ۲۰ درصد می‌رسد، بهتر است حالت Low Power Mode را روشن کنید. این حالت از مسیر زیر قابل فعالسازی است:

Settings=>Battery

با این کار میزان استفاده از باتری کاهش می‌یابد و فشار کمتری برای تأمین جریان به باتری وارد می‌شود.
با متصل کردن آیفون به شارژر، زمانی که درصد شارژ باتری به بالاتر از ۸۰ درصد برسد، این حالت به صورت خودکار خاموش می‌شود. اگرچه در هر زمان می‌توان آن را از مسیر بالا خاموش کرد.

۶-توجه به برنامه‌های اجرا شده: گاهی اوقات برخی از برنامه‌ها بدون اطلاع شما و در پس‌زمینه در حال مصرف کردن باتری هستند. برای اطلاع از میزان مصرف باتری این برنامه‌ها به مسیر زیر بروید:

Settings=>Battery

سپس در فهرست برنامه‌ها روی یکی از آن‌ها ضربه بزنید. مدت زمانی که هرکدام از برنامه‌ها در پس زمینه فعال بوده‌اند به صورت مدت زمان و عبارت background نمایش داده می‌شود. اگر این زمان طولانی باشد، ممکن است یکی از عوامل شارژ خالی کردن آیفون باشد. برای رفع این مسئله باید Background App Refresh آن را خاموش کنید یا به طور کلی برنامه‌ را ببندید.

۷-عدم اتصال به کامپیوتر خاموش: اگر آیفون توسط کابل به کامپیوتر خاموش متصل باشد، درصد شارژ باقی‌مانده آن کاهش می‌یابد.

پرسش‌ها و اشتباهات رایج

۱- آیا شارژ کردن آیفون با شارژر فست شارژ به باتری آن آسیب می‌رساند؟

خیر، کمپانی اپل پس از سال‌ها تحقیق و توسعه محصولات خود، آیفون و باتری آن را به گونه‌ای طراحی کرده که از مدل ۸ به بالا قابلیت شارژ سریع یا فست شارژ داشته باشند. استفاده از آداپتور با کیفیت بالا تنها نکته‌ای است که باید به آن توجه کنید.

در صورت اتصال آیفون‌های قدیمی‌تر به شارژر‌های فست شارژ نیز، گوشی تنها به میزان مورد نیاز خودش توان مصرف می‌کند و تأثیری بر سلامت باتری نخواهد داشت. پس برای مثال شارژ کردن یک آیفون ۶ که از شارژ عادی با توان عادی پشتیبانی می‌کند با یک آداپتور فست شارژ ۲۰ وات، منجر به استفاده از تنها ۵ وات می‌شود و آسیبی به باتری نمی‌رسد.

۲-بهتر است آیفون را در چه درصدی به شارژ بزنیم یا از شارژ جدا کنیم؟

زمانی که درصد شارژ باقی‌مانده آیفون به کمتر از ۱۰ درصد می‌رسد، فشار زیادی روی باتری برای تأمین ناگهانی جریان وجود دارد. در این حالت بهتر است حالت Low Power Mode را روشن کنید و زودتر گوشی را به شارژ متصل کنید.

زمانی که درصد باتری آیفون ۱۰۰٪ باشد، باتری تحت فشار است و بهتر است زودتر شروع به استفاده کنید.

افزایش عمر باتری آیفون

۳-اگر آیفون شب تا صبح به شارژ متصل باشد، باتری آن آسیب می‌بیند؟

در نسخه‌های جدیدتر سیستم‌عامل iOS، قابلیتی به نام Optimized Battery Charging وجود دارد که از مسیر زیر قابل فعالسازی است:

Settings=>Battery=>Battery Health

این قابلیت زمانی که آیفون به شارژ متصل باشد به صورت هوشمند ابتدا گوشی را با سرعت بالا تا ۸۰ درصد شارژ می‌کند. سپس مدتی در این زمان متوقف می‌شود. اگر در این زمان از گوشی استفاده کنید، درصد باتری بالاتر از ۸۰ نمی‌رود تا به باتری فشار وارد نشود. اگر استفاده نشود، بستگی به اینکه شما معمولا در آن ساعت از آیفون استفاده می‌کنید یا نه، آیفون تصمیم می‌گیرد شارژ را تا ۱۰۰ درصد تکمیل کند.

زمانی که شب تا صبح آیفون به شارژر متصل است، گوشی متوجه می‌شود که مثلا طبق معمول شما بعد از ساعت ۷ صبح از گوشی خود استفاده می‌کنید. به این ترتیب از زمانی که آیفون به شارژر متصل می‌شود، ابتدا درصد باتری به ۸۰ می‌رسد. سپس تا کمی پیش از ۷ صبح درصد باتری روی ۸۰ باقی می‌ماند که باتری تحت فشار نباشد. آیفون به صورت هوشمند کمی پیش از ۷ صبح دوباره فرایند شارژ را آغاز می‌کند تا رأس ساعت ۷ صبح که شما معمولا شروع به استفاده از گوشی می‌کنید، درصد باتری ۱۰۰ باشد.

در نتیجه هیچ اقدام خاصی در مورد زمان اتصال آیفون به شارژ وجود ندارد. صرفا بهتر است در زمانی که درصد شارژ باقی‌مانده کمتر از ۱۰٪ است، استفاده سنگین نکنید و زودتر آن را به شارژ متصل کنید.

۴-آیا در زمان اتصال به شارژ، نباید از آیفون استفاده کرد؟

استفاده از آیفون سبب ایجاد گرما در بخش‌های مختلف گوشی می‌شود. فرایند شارژ شدن باتری نیز معمولا با گرم شدن گوشی همراه است. از آنجایی که اپل دمای بهینه استفاده از آیفون را کمتر از ۳۵ درجه سانتی‌گراد معرفی کرده است؛ پس بهتر است در این مدت از گوشی استفاده زیاد یا شدید نشود.

۵-درصد سلامت باتری آیفون به کمتر از ۸۰٪ رسیده، آیا باید باتری آیفون را تعویض کرد؟

پاسخ کوتاه به این پرسش، خیر است. زمانی که درصد سلامت باتری آیفون به کمتر از ۸۰٪ برسد، احتمال خاموش شدن ناگهانی آیفون افزایش می‌یابد و عملکرد آیفون در اجرای برنامه‌ها و استفاده روزمره تحت تأثیر قرار می‌گیرد. البته اگر استفاده شما از آیفون به کارهای روزمره محدود می‌شود و سرعت اجرای برنامه‌ها یا خاموش شدن ناگهانی آیفون برای شما آزار دهنده نشده، الزامی برای تعویض باتری آیفون وجود ندارد.

۶-قیمت باتری اصلی آیفون چقدر است؟

سیاست‌های شرکت اپل به گونه‌ای است که باتری‌های آیفون را به صورت جداگانه عرضه نمی‌کند. در نتیجه باتری اصلی آیفون تنها در مراکز رسمی خدمات اپل در کشور‌های خارجی یا آیفون‌های باز‌ نشده دیگر پیدا می‌شود. مراکز رسمی اپل باتری را جداگانه به فروش نمی‌رسانند و تنها خدمات تعویض ارائه می‌کنند.

در نتیجه معمولا باتری‌های مشابه اصلی آیفون در ایران برای تعویض استفاده می‌شوند. کیفیت این باتری‌ها با یکدیگر متفاوت است و در نتیجه قیمت متفاوتی هم دارند. بهتر است برای تعویض باتری آیفون به تعمیرکاران معتبر مراجعه کنید.

۷-درصد سلامت باتری من به طور ناگهان چند درصد کاهش پیدا کرده، علت چیست؟

درصد سلامت باتری یک عدد محاسبه شده توسط آیفون از وضعیت و عمر شیمیایی باتری آیفون است. ممکن است یک فرایند شیمایی تا مدت نسبتا طولانی در یک وضعیت ثابت باقی بماند و سپس به یکباره پیشروی بیشتری داشته باشد. در نتیجه مشاهده می‌شود که مثلا درصد باتری آیفون شما تا چند ماه روی ۱۰۰ و ۹۹ درصد باقی مانده و سپس در طی یک هفته تا ۹۴ درصد کاهش می‌یابد.

این اتفاق ممکن است در صورت آپدیت یا شوک گرما و سرما، سریع‌تر مشاهده شود. در حقیقت عدد جدید و کمتر، عدد دقیق بیانگر سلامت باتری شماست و با آپدیت نکردن، سلامت باتری واقعی شما ممکن است به اشتباه نشان داده شود.

 

چگونه باتری هلث را بالا ببریم؟

راهی برای بالا بردن میزان سلامت باتری آیفون وجود ندارد و تنها می‌توان با استفاده اصولی، سرعت پایین آمدن درصد Battery Health را در حد استاندارد آن نگاه داشت. همچنین پس از پایین آمدن درصد سلامت باتری تا زیر ۸۰ درصد، در بخش سلامت باتری موجود در تنظیمات، به‌جای درصد باتری هلث، نوشته Service را مشاهده خواهید کرد که به معنای نیاز دستگاهتان به تعویض باتری است. البته در این حالت هم می‌توانید کماکان از باتری موبایلتان استفاده کنید اما سعی کنید این مدت استفاده طولانی نشود زیرا با مرور زمان و گذشت زمان طولانی، ممکن است باتری فاسد شود یا باد کند که این مسئله به گوشی آسیب می‌رساند. سعی کنید تا تعویض باتری را در مراکز معتبر و قابل‌اعتماد انجام دهید تا بتوانید یک باتری باکیفیت روی دستگاه خود داشته باشید.

منبع Apple
37 نظرات
 1. Sanaz می‌گوید

  عالی بود،مرسی?❤️

 2. امید می‌گوید

  باتری اصل ایفون هست تو بازار؟ از کجا می شود تهیه کرد؟

  1. ن. فراکیش می‌گوید

   باتری اصلی آیفون‌هایی که تولیدشون متوقف نشده، از روی دستگاه نو باز میشه و قابل تهیه است. اما قیمت این باتری‌های بسیار بالاست و به تعداد زیادی هم وجود نداره. توجه کنید که حتی اگه باتری اصلی هم تعویض کنید، باز هم سلامت باتری نشون داده نمیشه. تنها حالتی که سلامت باتری جدید نشون داده بشه اینه که باتری توسط مرکز رسمی خدمات اپل در کشور‌های دیگه تعویض بشه.

   1. ابوالفضل می‌گوید

    اگه بخوایم تو کشور دیگه ای مثلا ترکیه(مرکز رسمی اپل)باتری رو تعویض کنیم ب صرفه هست؟

 3. ایه می‌گوید

  من پرومکس ۱۲ دارم و هر چند روز داره هلث باطریش کم می شه دلیلش برای چیه؟ یعنی ممکن از ابتدا دستگاه مشکل داشته؟

  1. ن. فراکیش می‌گوید

   ممکنه بعد از مدتی سلامت باتری شروع به کاهش کنه. مثلا بعد از ۶ ماه ۱۰۰٪ بودن، طی یک ماه به سرعت به ۹۴ درصد برسه. بعد دوباره متوقف میشه تا دوباره این اتفاق بیوفته. در واقع فاصله زمانی بین هربار کم شدن سلامت باتری یکسان نیست و قرار نیست مثلا به صورت منظم هر سه ماه، یک مقدار ثابتی کاهش پیدا کنه.

  2. حمیدرضا می‌گوید

   بخاطر اینکه شارژر ۲۰ وات هلث میاره پایین با ۱۸ وات شارژش کن

 4. فاطمه می‌گوید

  عالی بود ممنون از مقاله خوبی ک ترجمه کردین

 5. معصومه می‌گوید

  اینکه میگن شارژ باتری بین ۲۰تا۸۰باشه درسته؟یعنی وقتی ۲۰درصد شد بزنیم به شارژ و ۸۰درصد شد جدا کنیم و نذاریم بیشتر شارژ شه

 6. Nima می‌گوید

  سلام وقت بخیر دوست عزیز من یه ۱۳ پرو مکس ۲۵۶ گرفتم تقریبا چند ماهی میشه بعد ببینید موقعی که گذینه Low Power Mode رو فعال میکنم گوشی یکم احساس میکنم کند میشه ایا عادیه؟؟؟ چرا اینجوری میشه اعصابمو‌ خورد کرده لطفا جواب بدید عادیه؟

 7. معصومه می‌گوید

  درسته که میگن شارژ گوشی باید بین ۲۰تا ۸۰ درصد باشه؟یعنی ۲۰درصد شد بزنیم به شارژ و۸۰درصد شد از شارژ جدا کنیم؟نباید شارژ گوشی ۱۰۰درصد بشه؟

  1. میلاد طاهری می‌گوید

   سلام
   داخل مطلب توضیح داده شده که بعد از رسیدن گوشی به ۱۰۰ درصد، باتری تحت فشار خواهد بود، توصیه میشه نگذارید به ۱۰۰ درصد برسه و قبلش گوشی رو از شارژ جدا کنید یا اینکه به‌محض اینکه شارژ دستگاه ۱۰۰ درصد شد اون رو از شارژر جدا کنید.

  2. اوا می‌گوید

   سلام
   من ۹ ماه پیش گوشی ۱۳ پرو ۲۵۶ خریدم
   سلامت باتریش از ماه دوم بعد از اپدیت شد ۹۹ و همینطور هرماه بدونه کم شد ودرنهایت بعد از ۹ ماه ار ۱۰۰ درصد شده ۸۸ درقد
   استفاده ار گوشیم زیاد نبوده!
   الان هم در بخش هلث باطری پیام دادهBuilt-in dynamic software and hardware systems will help counter performance impacts that may be noticed as your iPhone battery chemically ages.
   نه فروشنده گردن میگیره چیزیو نه گارانتیش! میگن عادیه ! واقعا طبیعیه در ۹ ماه ۱۲. رصد هلث باطریش بیاد پایین ؟! شارژش هم به محض روشن شدن اینترنت میاد پایین !!!! من قبلا ایفن مدلهای دیگه هم داشتم به این شکل نبوده ! با ا‌ل ساپورت هم از طریق برنامه پشتیبانیش صحبت کردم میکه همه چی عادیه ! ممکنه مشکل سخت افزاری باشه؟!

 8. نيلا می‌گوید

  سلام من ٢ هفته که ایفون ١٣ پرومکس خریدم و گوشی نو هست سلامت باتری هم ١٠٠ هست اما یه چیزی که برام عجیب قسمت peak performance این پیام هست
  Built-in dynamic software and hardware will help counter performance impacts that may be noticed as your iPhone battery chemically ages

  این یعنی گوشی خیلی وقته کار کرده ؟ این پیام بد هست؟؟ لطفا منو راهنمایی کنید

  1. میلاد طاهری می‌گوید

   سلام
   خیر پیام بدی نیست و صرفا یک توضیح در مورد نحوه عملکرد نرم‌افزار آیفون هست که جلوی افت عملکرد دستگاه و همچنین کاهش عمر باتری رو میگیره.

  2. فرزاد شریف می‌گوید

   سلام داداش باتری هلث ایفونت چند شده الان ؟

  3. علی می‌گوید

   دوست عزیز من ۱۲دارم بعد حدودا س هفتس یهو ۴درصد از هلثم پایین اومد و دقیقا همینو نشون میده بم شما تونستین بفهمین دلیلشو؟

 9. شایان می‌گوید

  سلام
  گوشی من se 2020 هست ولی از شارژر se نسل اول استفاده میکنم حدود ۲ ماه گذشته و سلامت باتریم ۹۹٪ شده، به نظرتون این شارژر ممکنه به باتری se مدل بالاتر آسیب بزنه؟

 10. sam می‌گوید

  سلام من باتری ۴درصد بود داشتم فیلم یه کسی میدیم ک ۱دقیقه بود بعد گوشی خاموش شد الان میری سلامت باتری نشون نمیده شارژشم بیشتراز ۰نمیشه من الان چیکارکنم نزدیک دوبار گوشی ایفون خریدم یکیش بردش سوخت یکیشم اینجوری بیشتراز ۰شارژ نمیش راهنمایی کنین

 11. kf می‌گوید

  سلام، من تقریبا یکسال و یک ماهه که گوشیم رو خریدم مدل ۱۲ پرو و تقریبا میشه گفت هر چهار ماه یکبار یک درصد از سلامت باتریش کم میشد تا همین دو هفته پیش که ۹۷ درصدر بود یهو تو دو هفته از ۹۷ رسید به ۹۳ درصورتی که من خیلی مواظبم و تمام نکته های مهم رو رعایت میگنم ، علتش چیه؟😭

  1. ن. فراکیش می‌گوید

   سلام، پایین اومدن سلامت باتری روند منظمی نداره و گاهی اوقات چند درصد کاهش پیدا میکنه و بعد برای مدت طولانی‌تری ثابت میمونه.

 12. سيسي می‌گوید

  سلام من ١٢ پرو دارم سلامت باطریش طی۶ ماه از ٩۵ رسید به ٩٠ هرسری شارژ میکنم روی ٩٠ درصد از شارژر جدا میکنم میخواستم بپرسم اگه بیشتر از ٩٠ شه مشکلی پیش میاد براش؟

 13. Alihitman می‌گوید

  سلام ببخشین من از وقتی که به ios16 آپدیت دادم باتریم ضعیف شده و هلث باتریم به صورت عجیبی داره پایین میاد الان از ۹۶ درصد شده ۹۰ درصد چیکار کنم خواهشا جواب بدین ؟

 14. دریا می‌گوید

  خیلی عالی بود.
  ممنون بابت توضیحات کامل و قابل درک.

 15. بی نام می‌گوید

  برنامه اسنپ چت به شدت سلامت باتری رو کاهش میده

 16. بی نام می‌گوید

  خیلی عجیبه سلامت باتریم یه مدت ٨٩ درصد بود الان یهو دیدم شده ٩٣ درصد؟ چنین چیزی امکان داره ؟!؟

 17. علی می‌گوید

  سلام من ۶ پلاس دارم باطریم رو تقربا ۶ ماهه عوض کردم سلامش ۱۰۰ زده اما باطی خالی میکنه دریر شارژ میشه وایراد پیدا کرده مشکل چیه

 18. علی می‌گوید

  سلام من ۶ پلاس دارم باطریم رو تقربا ۶ ماهه عوض کردم سلامش ۱۰۰ زده اما باطی خالی میکنه دریر شارژ میشه وایراد پیدا کرده مشکل چییست

 19. شکیبا می‌گوید

  سلام و عرض ادب
  من گوشی ایفون ١٣ پرو خریدم و گوشی دست دو هست سلامت باتری ۸۹ هست در قسمت peak performance این پیام هست
  Built-in dynamic software and hardware will help counter performance impacts that may be noticed as your iPhone battery chemically ages

  این یعنی گوشی خیلی وقته کار کرده ؟ این پیام یعنی گوشی عملکردش ضعیف میشه؟ لطفا منو راهنمایی کنید

 20. احسان می‌گوید

  باسلام
  گوشی من بعد از دو ماه باطریش شد ۹۹درصد
  دلیلش چی میتونه باشه؟

  1. .. می‌گوید

   سلام منم همین اتفاق برام افتاده دقیقا گوشیتون چیه؟

 21. الی شار می‌گوید

  نسلام گوشی من دو روز از ۸۲ شده ۷۶
  در مسافرت با شارژز فیک شارژ کردم میتونه برای همی یکبار باشد

  1. محمد حسین تقی زاده می‌گوید

   سلام، درسته که شارژر فیک میتونه روی درصد سلامت باتری مؤثر باشه. اما کم شدن ناگهانی سلامت باتری مسئله‌ایه که یک شبه اتفاق نمیوفته. در حقیقت قرار بوده این روند طی چند ماه پیش بیاد اما تا چند ماه ثابت بوده و ناگهان درصد سلامت جدید محاسبه شده.

 22. Negin می‌گوید

  سلام من battery health گوشیم ۹۳٪شده چند ماه خاموش کنم ثابت میمونه یا کاهش پیدا میکنه ?

  1. محمد حسین تقی زاده می‌گوید

   سلام. درصد سلامت باتری بجز استفاده به زمان هم بستگی داره. در نتیجه تضمینی وجود نداره که با استفاده نکردن درصد سلامت باتریتون حفظ بشه.

 23. علی می‌گوید

  قوربون سامسونگ که این مسخره بازیو نداره واقعا

  1. محمد حسین تقی زاده می‌گوید

   کاملا درسته. سامسونگ یه روز یهو بی خبر تصمیم میگیره شارژ خالی کنه و خاموش بشه و کاربرانش هیچ ایده‌ای ندارن مشکل از کجاست.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.