امکان تعمیر گوشی‌های اپل و کامپیوترها مک توسط کاربران فراهم خواهد شد

این کمپانی برنامه دارد که قطعات و ابزار تعمیرات محصولات اپل و آموزش تعمیرات را مهیا کند تا کاربران بتوانند در خانه این دستگاه‌ها را تعمیر کنند. شرکت اپل قرار است که این پروژه را با گوشی‌های آیفون ۱۲ و آیفون ۱۳ شروع کند و در ادامه نیز شرایط این برنامه را برای کامپیوترهای مک همراه با تراشه M1 مهیا کند. در آینده‌ای نزدیک کاربران قادر خواهند بود تا نمایشگر، باتری و دوربین دستگاه‌های خود را با لوازم جانبی که از جانب خود شرکت برای آن‌ها فراهم می‌شود، تعویض کنند؛ همچنین آموزش تعمیرات و قطعات سایر قسمت‌های دستگاه‌ها نیز در آینده برای کاربران فراهم خواهد شد.

شرکت اپل قبل از این برنامه همیشه مخالف تعمیر دستگاه‌های خود توسط تعمیرکاران و سایر افراد خارج از مجموعه خود بوده است و این پروژه تغییر بزرگی در سیاست‌های این شرکت است. حتی قبل از این هفته اپل سازوکاری در دستگاه‌های خود قرار داده بود تا با تعویض نمایشگر توسط افراد غیرمتخصص، Face ID غیرفعال شود.

اپل این پروژه را با عنوان «تعمیرات سلف‌سرویس» نام‌گذاری کرده است و تا اوایل سال میلادی آینده در آمریکا شروع خواهد شد و به در سایر کشورها نیز به انجام خواهد رسید. این کمپانی بیان کرده است که برنامه مذکور مربوط به افرادی است که حداقل تجربه را در تعمیر لوازم الکترونیک داشته باشند و سایر افراد همانند قبل از این برنامه باید به افراد متخصص مراجعه کنند. اما باوجوداین بیانات، شرکت اپل با این تصمیم امکان تعمیر دستگاه‌های خود را برای افرادی که احساس می‌کنند که از پس تعمیر دستگا‌ه‌های فوق بر می‌آیند، فراهم کرده است. بر طبق خبری که در سایت techcrunch منتشر شده، با شروع این برنامه اگر کاربران اقدام به تعمیر دستگاه‌های خود کنند، گارانتی دستگاه‌های آن‌ها باطل نخواهد شد ولی ممکن است که در این پروسه دستگاه آن‌ها آسیب ببیند.

وب‌سایت iFixit این اقدام اپل را گرامی داشته است ولی اعلام کرده است که به‌طور حتم این اقدام با قوانین خاصی اجرا خواهد شد. به گفته الیزابت چمبرلین، یکی از مدیران iFixit‌ »تصمیم اپل یک امتیاز قابل توجه برای کاربران است» و در اثر این تصمیم بسیاری از استدلال‌هایی که شرکت‌ها برای مخالفت با تعمیر توسط افراد بیان می‌کردند، بی‌اعتبار خواهد شد. اما الیزابت چمبرلین خاطر نشان کرده است که این اتفاق هنوز هم آزادی کامل را تعمیرات را برای کاربران فراهم نخواهد کرد به علت اینکه هنوز هم برای تأمین قطعات  افراد مهتاج شرکت اپل خواهند بود.

شرکت اپل قرار است که بیش از ۲۰۰ قطعه و ابزار را برای فروش در اختیار کاربران بگذارد. این شرکت همچنین دستورالعمل کاملی برای تعمیرات را ارائه خواهد کرد که مشتریان می‌توانند قبل از اقدام به تعمیر، آن‌ را مطالعه کنند.

قیمت قطعات نیز هنوز توسط این شرکت اعلام نشده است. همچنین به گفته اپل مشتریان می‌توانند با بازگرداندن قطعه مشکل‌دار به این شرکت، امتیازهای خاصی را به‌منظور اقدام برای بازیافت قطعات الکترونیک دریافت کنند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.