مقایسه اپل واچ سری ۶ و سری ۷ | کدام را بخریم؟

اپل واچ سری ۷ نسخه پیشرفته‌‌تری از اپل واچ ۶ است، اما دقیقاً چه عواملی ساعت جدید اپل را از مدل قبلی متمایز می‌کند؟

کمپانی اپل در تاریخ ۱۴ سپتامبر ۲۰۲۱ از اپل واچ ۷ رونمایی کرد. مانند سال‌های پیش این شرکت رویکرد پیشرفت و تغییر پله‌ای را در ارائه ساعت هوشمند جدید خود اتخاذ کرده و این موضوع به این معنا است که در این ساعت تغییرات عمیقی صورت نگرفته است. نسل هفتم ساعت‌های هوشمند اپل با بدنه‌ای منحنی‌تر، حاشیه‌های نمایشگر باریک‌تر و شارژ سریع‌تر معرفی شده است.

اپل واچ ۷ چه تفاوت‌هایی با اپل واچ ۶ دارد؟
اپل واچ ۷ نسخه پیشرفته‌‌تری از اپل واچ ۶ است

بررسی تفاوت‌های اپل واچ ۷ و ۶

شاید اپل واچ ۷ برای بعضی از کاربران نسخه قبلی آن، به قدر کافی تغییر نکرده باشد که متقاعد شوند تا نسخه جدید این ساعت هوشمند را تهیه کنند. اما در ساخت این ساعت هوشمند پیشرفت‌‌های هیجان انگیزی صورت گرفته که باعث شده بهترین ساعت هوشمند، حتی بهتر از قبل شود.

جدول زیر به مقایسه سری‌های مختلف اپل واچ با اپل واچ سری ۷ از نظر سخت‌افزاری می‌پردازد:

سری ۳ سری ۴ سری ۵ سری SE سری ۶ سری ۷  
پردازنده دو هسته‌ای S3 پردازنده دو هسته‌ای ۶۴ بیتی S4 پردازنده دو‌ هسته‌ای ۶۴ بیتی S5 پردازنده دو‌ هسته‌ای ۶۴ بیتی S5 پردازنده دو هسته‌ای ۶۴ بیتی S6 پردازنده دو هسته‌ای ۶۴ بیتی S7 (مشابه S6) پردازنده
ندارد ندارد ندارد ندارد دارد دارد U1

(اتصال با پهنای باند وسیع)

۸ گیگابایت ۱۶ گیگابایت ۳۲ گیگابایت ۳۲ گیگابایت ۳۲ گیگابایت ۳۲ گیگابایت حافظه ذخیره‌سازی

 

در این متن تمام تغییرات اپل واچ ۷ نسبت به اپل واچ ۶ را بر اساس تمام اطلاعات موجود، بررسی خواهیم کرد. در خاطر داشته باشید که این ساعت هوشمند تا اواخر پاییز روانه بازار نخواهد شد؛ پس تا زمانی که این محصول را تست نکردیم نمی‌توانیم نظر خاصی در مورد عملکرد آن بدهیم. اما اگر نمی‌دانید که اپل واچ ۶ تهیه کنید و یا تا آخر پاییز دست نگه دارید تا بتوانید اپل واچ ۷ تهیه کنید، این متن می‌تواند در تصمیم گیری کمکتان کند.

 

 

طراحی ظاهری اپل واچ ۷ چه تفاوت‌هایی نسبت به اپل واچ ۶ دارد؟

ظاهر ساعت‌های هوشمند اپل در طی سال‌ها تغییر چندانی نکرده است. تشخیص اپل واچ ۶ از اپل واچ ۵ و حتی نسخه ۴ نیز آسان نبوده است و تغییر اساسی که در ظاهر این ساعت‌ها طی سال‌ها انجام شده، درخشان‌تر شدن صفحه نمایش آن‌ها بوده است.

بیشتر بخوانید: مقایسه اپل واچ سری ۶ و SE

اما این موضوع در مورد نسخه جدید ساعت‌های هوشمند اپل کمی تغییر کرده است. طراحی بدنه تختی که در شایعاتی در چند ماه اخیر منتشر شده بود صحت نداشته و بدنه ساعت‌های هوشمند جدید دارای ظاهری منحنی‌تر نسبت به نسخه‌های پیشین است. بیان این موضوع که اپل واچ ۷ در دست چه حسی خواهد داشت کار دشواری است، اما به نظر می‌آید که شرکت اپل طراحی نرم‌تری را از نظر زیبایی‌شناسی بر روی این نسخه از ساعت‌های هوشمند خود پیاده کرده است.

اپل واچ ۷ نیز مانند نسخه پیشین در مقابل نفوذ آب تا عمق ۵۰ متری مقاوم است ولی از نظر مقاومت در مقابل شکستن و نفوذ گردوغبار، اپل واچ ۷ مقاومت بیشتری نسبت به نمونه‌های قبلی خواهد داشت. همچنین اگر به ورزش‌های با اکشن بالا علاقه‌مندید، احتمالاً از شنیدن اینکه سری ۷ این ساعت‌ها دارای استاندارد IP6X است، هیجان زده می‌شوید.

جدول زیر برای مقایسه آسان‌تر بدنه و نمایشگر اپل واچ‌ها تهیه شده است:

 

سری ۳ سری ۴ سری ۵ سری SE سری ۶ سری ۷  
۴۲ میلی‌متر

۳۸ میلی‌متر

۴۴ میلی‌متر

۴۰ میلی‌متر

۴۴ میلی‌متر

۴۰ میلی‌متر

۴۴ میلی‌متر

۴۰ میلی‌متر

۴۴ میلی‌متر

۴۰ میلی‌متر

۴۵ میلی‌متر

۴۱ میلی‌متر

سایز بدنه
۵۶۳ میلی‌متر مربع ۳۰ درصد بزرگتر از سری ۳ ۳۰ درصد بزرگتر از سری ۳ ۳۰ درصد بزرگتر از سری ۳ ۳۰ درصد بزرگتر از سری ۳ ۲۰ درصد بزرگتری از سری ۶ سایز نمایشگر
ندارد ندارد دارد ندارد دارد دارد قابلیت صفحه نمایش همواره روشن

 

صفحه نمایش اپل واچ ۷ چه تفاوت‌هایی نسبت به اپل واچ ۶ دارد؟

صفحه نمایش اپل واچ ۷ احتمالاً بزرگ‌ترین ارتقا این ساعت‌ها نسبت به اپل واچ ۶ است. شرکت اپل سالیان سال است که تغییری در حاشیه‌های موجود دور صفحه نمایشگر ساعت‌های هوشمند خود، اعمال نکرده بود. اما صفحه نمایشگر اپل واچ ۷ به مقدار ۲۰ درصد از اپل واچ ۶ بزرگ‌تر شده است. با قابی به دور شیشه ساعت که تنها ۱.۷ میلی‌متر قطر دارد، اپل واچ ۷ با اینکه در سایز بدنه خود تغییری انجام نداده است، بسیار بزرگ‌تر به نظر می‌رسد. علاوه بر صفحه نمایش بزرگ‌تر، روشنایی صفحه نمایش اپل واچ ۷ نیز به مقدار ۷۰ درصد از اپل واچ ۶ بیشتر است.

صفحه نمایش اپل واچ ۷ چه تفاوت‌هایی نسبت به اپل واچ ۶ دارد؟

 

اپل واچ ۷ چه قابلیت‌های اضافی نسبت به اپل واچ ۶ دارد؟

شرکت اپل معمولاً با هر اپدیت از نسخه‌های ساعت‌های هوشمند، چند ویژگی منحصر‌به‌فرد نیز به قابلیت‌های این ساعت‌ها اضافه می‌کند. مثلاً اپل واچ ۶ دارای اندازه‌گیر مقدار اکسیژن خون و ارتفاع‌سنج همیشه روشن بود و یا اپل واچ ۵ دارای قطب‌نما و اولین صفحه نمایش همیشه روشن در این نوع از ساعت‌ها بوده است. اپل واچ سری ۷ نیز قادر است تا فعالیت‌های شما در ورزش‌های تای‌چی و پیلاتس را تشخیص دهد.

یکی دیگر از ویژگی‌های منحصر‌به‌فرد اپل واچ که بسیاری از افراد خواهان چنین قابلیتی بر روی این ساعت‌ها بوده‌اند، وجود کیبورد کامل برای نوشتن پیام است. به لطف صفحه‌ نمایش بزرگ‌تر امکان وجود این صفحه کلید فراهم شده است تا کاربران بتوانند با اپل واچ ۷ به‌راحتی تایپ کنند.

اپل واچ ۷ چه تفاوت‌هایی با اپل واچ ۶ دارد؟
اپل واچ ۷ چه تفاوت‌هایی با اپل واچ ۶ دارد؟

 

سری ۳ سری ۴ سری ۵ سری SE سری ۶ سری ۷  
ندارد دارد دارد ندارد دارد دارد نوار قلب ECG
ندارد ندارد ندارد ندارد دارد دارد سطح اکسیژن خون
دارد دارد دارد دارد دارد دارد هشدار ضربان قلب بالا یا پایین
بله بله بله بله بله بله ضد آب تا عمق ۵۰ متری
دارد دارد دارد دارد دارد دارد پایش خواب
ندارد دارد دارد دارد دارد دارد هشدار افتادن یا سقوط
دارد دارد دارد دارد دارد دارد تماس اضطراری در مواقع اورژانسی

عمر باتری اپل واچ ۷ نسبت به اپل واچ ۶ چه مقدار تغییر کرده است؟

 

عمر باتری اپل واچ ۶ باوجود چیپست S6 تغییر چندانی نکرده بود. اما در نیمه پر لیوان، صفحه نمایش همیشه روشن و با روشنایی بسیار بیشتر از اپل واچ ۵،عملکرد نسخه ۶ این ساعت‌ها به مقدار ۲۰ درصد سریع‌تر از نسخه ۵ بوده است.

آیا باتری اپل واچ ۷ قدرتی بیشتر از ۱۸ ساعت خواهد داشت؟ متأسفانه این‌طور نیست، اپل واچ ۷ نیز درست مانند اپل واچ ۶ و ۵ با هربار شارژ دوام باتری ۱۸ ساعته ارائه خواهد داد. بسیاری منتظر عمر باتری طولانی‌تری بوده‌اند ولی احتمالاً عملکرد سریع‌تر و صفحه نمایش باکیفیت اپل واچ ۷، لزوم شارژ روزانه این ساعت‌ها را توجیه می‌کند. همچنین اپل واچ سری ۷ به مقدار ۳۳ درصد سریع‌تر از اپل واچ ۶ شارژ می‌شود و همچنین شرکت اپل یک کابل USB Type-C نیز همراه این محصول ارائه خواهد کرد.

 

سری ۳ سری ۴ سری ۵ سری SE سری ۶ سری ۷  
تا ۱۸ ساعت تا ۱۸ ساعت تا ۱۸ ساعت تا ۱۸ ساعت تا ۱۸ ساعت تا ۱۸ ساعت طول عمر باتری
۰ تا ۸۰ درصد طی ۶۰ دقیقه ۰ تا ۸۰ درصد طی ۶۰ دقیقه ۰ تا ۸۰ درصد طی ۶۰ دقیقه ۰ تا ۸۰ درصد طی ۶۰ دقیقه ۰ تا ۸۰ درصد طی ۶۰ دقیقه ۰ تا ۸۰ درصد طی ۴۵ دقیقه.

۸ دقیقه شارژ=۸ ساعت پایش خواب

سرعت شارژ شدن

 

آیا اپل واچ سری ۷ ارزش خرید دارد؟

 

اگر اپل واچ سری ۶ دارید، باید بدانید که اپل واچ ۷ تغییرات چشمگیری روی کاغذ نداشته است. برای بسیاری از کاربران، طراحی نسبتا مشابه ظاهری باعث شده تا به فکر خرید نسل جدید نباشند.

اپل واچ سری ۷ از لحاظ طراحی بدنه تغییرات بسیار جزئی داشته و مهم‌ترین تغییر آن، بزرگتر شدن سایز نمایشگر است. صفحه نمایش ۲۰ درصد بزرگتر استفاده از اپل واچ را بسیار ساده‌تر می‌کند و حالا امکان استفاده از کیبورد نیز بر روی آن وجود دارد.

سرعت شارژ اپل واچ سری ۷ بیشتر از تمامی نسل‌های گذشته است اما طول عمر باتری تغییری نکرده است. صفحه نمایش  اپل واچ ۷ روشنایی بیشتری نسبت سری ۶ یا نسخه‌های قبلی دارد اما از نظر وضوح، هیچ حرفی از پیشرفت در این زمینه به میان آورده نشده است. از نظر پردازنده نیز، با همان پردازنده به کار رفته در اپل واچ سری ۶ روبرو هستیم پس از نظر عملکرد کلی شباهت زیادی بین اپل واچ سری ۷ و سری ۶ وجود خواهد داشت.

به جرئت می‌توان گفت بخش بزرگ تغییرات اپل واچ سری ۷ وابسته به سیستم‌عامل جدید watchOS 8 است. خوشبختانه بیشتر این ویژگی‌ها برای اپل‌ واچ سری ۶ یا قدیمی‌تر نیز در دسترس خواهد بود.

اگر این اولین اپل واچ شماست، اپل واچ سری ۷ یک گزینه بسیار عالی و به روز و کارامد خواهد بود. افرادی که از اپل واچ سری ۳ استفاده می‌کنند نیز، با خرید اپل واچ  ۷ می‌توانند یک جهش بزرگ را در کارایی و عملکرد تجربه کنند.

اگر اپل واچ سری ۴ یا سری SE دارید نیز، این یک تغییر ارزشمند برای شما خواهد بود. البته در این نسل نسبت به اپل واچ سری ۵ و ۶ تغییرات بسیار کمی ایجاد شده است؛ اما حسگر سنجش اکسیژن خون در شرایط پاندمی کورونا یک موهبت است که تنها در اپل واچ سری ۷ و اپل واچ سری ۶ دیده می‌شود.

 

جمع بندی مقایسه اپل واچ ۷ و اپل واچ ۶

اپل چندین سال است که در صنعت تولید ساعت‌های هوشمند شرکت پیشرویی است. به همین دلیل است که اضافه کردن به‌روزرسانی‌های پله‌ای در ساعت‌های هوشمند این شرکت همیشه جواب داده است چون با اینکه شرکت‌های رقیب سازنده ساعت‌های هوشمند پیشرفت‌های زیادی کرده‌اند ولی هنوز به مقدار زیادی از شرکت اپل فاصله دارند و نمی‌توانند این شرکت را در تولید این نوع ساعت‌ها شکست دهند.

ساعت‌های هوشمند اپل کیفیت ساخت بالایی دارند و طوری طراحی شده‌اند که سال‌ها بتوانید از آن‌ها استفاده کنید. به همین دلیل احتمالاً اگر اپل واچ ۶ دارید به فکر ارتقا ساعت هوشمند خوب به اپل واچ ۷ نباشید. ولی اگر می‌خواهید اپل واچ بخرید، شاید بهتر باشد که تا اواخر پاییز منتظر بمانید تا آخرین نسخه این ساعت‌ها را داشته باشید.

 

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.